Έχασαν στις λεπτομέρειες οι «πράσινοι».

Αντιμέτωπος με τη Βαλένθια στο «Pabellon Fuente De San Luis» τέθηκε ο Παναθηναϊκός, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι», πριν από το ματς, είχαν να επιδείξουν τέσσερις διαδοχικές νίκες, αντίθετα με τις «νυχτερίδες» που προέρχονταν από ήττα.

Ωστόσο, είδαν το σερί τους να διακόπτεται επί ισπανικού εδάφους, λυγίζοντας στην παράταση με 94-91.

Το «τριφύλλι» μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση. Ο Ντουέιν Μπέικον πήρε… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο με 22π., διαμορφώνοντας και το 84-84, με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Ωστόσο, έχασε στη συνέχεια το σουτ που θα χάριζε στην ελληνική ομάδα τη νίκη. Ούτε ο Κρις Τζόουνς βρήκε στόχο, από πλευράς γηπεδούχων, για να «καθαρίσει» το ματς.

Πιο ψύχραιμη και με περισσότερες λύσεις στο έξτρα πεντάλεπτο η Βαλένθια ήταν τελικά εκείνη που χαμογέλασε.

Δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (κ.α), 94-91.

Bαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 8, Κλαβέρ, Πουέρτο, Πρέπελιτς 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουέμπ 18 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Λόπεθ-Αροστέγι, Τζόουνς 20 (47 τρίποντα, 6 ασίστ), Φερνάντο, Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 23 (6/6 δίπονυα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ριβέρο 16 (4 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/2 τρίποντα), Γουόλτερς 10 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λι 12 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 2 , Γουίλιαμς 21 (3/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 22 (7/16 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 10 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 6.