Ο σημερινός Παναθηναϊκός ήταν ξεκάθαρα βελτιωμένος και εχασε στις λεπτομέρειες και μετά πό δύο παρατάσεις από την Ρεάλ Μαδρίτης. Στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού μέτρησε η διαφορά ποιότητας της Βασίλισσας. Ζητείται επειγόντος νίκη πλέον μετά το 4-9. Παναθηναϊκός – Ρεάλ 97-93 Ο Παναθηναϊκός είχε μια άνιση μάχη απέναντι σε καλύτερο και πληρέστερο αντίπαλο και τα […]

Παναθηναϊκός – Ρεάλ 97-93

Ο Παναθηναϊκός είχε μια άνιση μάχη απέναντι σε καλύτερο και πληρέστερο αντίπαλο και τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος.  Στο σαραντάλεπτο το σκορ ήταν 68-68, η πρώτη παράταση 79-79.

Παναθηναϊκός - Ρεάλ: Πήγε για τη μεγάλη ανατροπή, αλλά του τη στέρησαν! |  Panathinaikos24.gr

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, αφού κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους μετά από έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου (11-6) λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτο πενταλέπτου. Οι Μαδριλένοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με βολές του Αμπάλντε και ένα 5-0 σερί (11-11) με τους «πράσινους» να απαντούν με τους Σαντ Ρος και Μήτογλου (15-11), για να μειώσει ο Ράντολφ με τρίποντο διαμορφώνοντας το 15-14 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με καλάθια των Ταβάρες και Ράντολφ (15-18), ενώ διεύρηναν το προβάδισμα τους με τρίποντο του Τόμπκινς λίγο αργότερα (17-23). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους του Μπέντιλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση βολής (22-23), με τον Γκανέζο να δίνει την λύση και στο καλάθι του Κοζέρ (24-25).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αρκετά κλειστό στην συνέχεια με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις επιθετικές λύσεις με τους Ταβάρες και Τόμπκινς και να καταφέρνουν να πάνε στα αποδυτήρια με αέρα 4 πόντων υπέρ τους (29-33).

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην επανάληψη και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 4-10 ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-43). Η μέγιστη τιμή του ισπανικού προβαδίσματος ήταν οι 14 πόντοι μετά από καλάθι του Ράντολφ (35-49), με τους Μακ και Παπαπέτρου να βρίσκουν σκορ και να μειώνουν στους 11 (41-52).

Το «τριφύλλι» κατάφερε να μειώσει περαιτέρω την διαφορά στο φινάλε του δεκαλέπτου με τους Μακ, Νέντοβιτς και Μπέντιλ πήγε στο φινάλε το δεκαλέπτου 8 πόντους πίσω (48-56).

Η αντεπίθεση του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με την διαφορά να πέφτει στο καλάθι με τον Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό και τον Μήτογλου να συνεισφέρει επιθετικά (60-62). Ο Σέρβος γκαρντ πήρε προσωπικά την υπόθεση στην συνέχεια του αγώνα και με προσωπικούς πόντους κατάφερε να κρατήσει σε επίπεδα μιας κατοχής του παιχνίδι (64-66), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να φέρνει την απόλυτη ισορροπία νικώντας την άμυνα του Γιουλ.

Η βαθμολογία της Euroleague: Έμεινε χαμηλά ο Παναθηναϊκός | Ειδήσεις |  gazzetta.gr

O Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει μετά από πολύ ώρα μπροστά με βολές του Νέντοβιτς (68-66), με τον Γιούλ να είναι ο απομηχανής θεός για την “βασίλισσα”, αφού με δικό του καλάθι το παιχνίδι ήρθε στα ίσα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Σέρβο ωστόσο να σπαταλάει με ντρίμπλες όλο τον χρόνο του “τριφυλλιού” για να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Αν και ο Παναθηναικός ξεκίνησε με ένα σερί πέντε πόντων (73-68), οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 9-2, με αποτέλεσμα να βρεθούν δύο πόντους μπροστά στο σκορ (77-75). Οι “πράσινοι” ισοφάρισαν ξανά (77-77), αλλά με το δίποντο του Αμπάλντε η βασίλισσα ήταν μπροστά με δύο πόντους 20″ για το τέλος της παράτασης (77-79). Με δύο ελεύθερες βολές ο Μποχωρίδης έφερε ξανά το ματς στα ίσα (79-79) και έστειλε το ματς σε δεύτερη περίοδο παράτασης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στο ξεκίνημα της δεύτερης παράτασης πήρε το προβάδισμα με την βολή του Φερνάντεθ και το δίποντο του Ταβάρες (82-79). Παρότι ο Παναθηναικός απάντησε και ισοφάρισε με το τρίποντο του Νέντοβιτς (82-82), η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 9-3 στα τελευταία τρία λεπτά, πέρασε μπροστά με έξι πόντους ( 91-85). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και μείωσαν ακόμη και στους δύο πόντους (95-93), αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 97-93.

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Αμπάλντε με 20 και 19 πόντους.