«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι δύο ομάδες έδωσαν «μάχη» για την κατάκτηση της νίκης, με τους «πράσινους» να ανεβάζουν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και να φθάνουν στην επικράτηση με 98-83.

Έτσι, έθεσαν τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων που είχαν, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Βάσκους στην τρίτη ήττα τους στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη τους στην Ευρωλίγκα στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Double double έκανε ο Γιώργος Παπαγιάννης, πρόσφεραν λύσεις και οι Ντέρικ Γουίλιαμς και Ντουέιν Μπέικον.

Τα γρήγορα τέσσερα φάουλ του Μάρκους Χάουαρντ επηρέασαν τους φιλοξενούμενους, που τουλάχιστον επιθετικά κόλλησαν στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά.

Δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης (3 ριμπάουντ), Γουόλτερς 9 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λι 12 (2/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 16 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 16 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Πονίτκα 15 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.

Μπασκόνια (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 20 (3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/3 βολές), Ραϊέστε, Χένρι 9 (6 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 8 (2/6 τρίποντα), Ντίεθ 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 14 (6/9 δίποντα, 2/6 βολές), Κοστέλο 10 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 3 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κούρουτς.