Το... τρίτο ημίχρονο από το ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου, με 95-89, και παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης με 14-7.

Ικανοποιημένος από τους παίκτες του, όχι όμως και από τη διαιτησία, έμεινε ο προπονητής των «ερυθρολεύκων».

Όπως δήλωσε, μετά το τέλος του ματς: «Είμαι χαρούμενος για τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Ήταν περίεργο παιχνίδι, με πολλές παύσεις από τους διαιτητές. Κατέστρεφε τον ρυθμό του αγώνα.

Μόνο στα ριμπάουντ δεν ήμουν ικανοποιημένος. Είναι δύσκολη ομάδα η Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά είμαι χαρούμενος για τη νίκη».

O Όντεντ Κάτας, από τους Ισραηλινούς, ανέφερε: «Αρχίσαμε το παιχνίδι πολύ καλά. Η δεύτερη περίοδος μάς κόστισε. Εκεί χάθηκε το παιχνίδι.

Δεν παίξαμε καθόλου σωστά σε αυτό το σημείο. Δεν μου άρεσε τίποτα και δεν ήθελα να κρατήσω τίποτα από εκείνο το σημείο, όπως είπα και στους παίκτες μου στα αποδυτήρια.

Προσαρμοστήκαμε, όμως, στη συνέχεια. Παλέψαμε στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό ήταν κάτι που μου άρεσε.

Η σεζόν είναι μεγάλη. Ανταγωνιστήκαμε κόντρα στην καλύτερη ομάδα της Ευρωλίγκας, για εμένα. Από κάθε ματς μαθαίνουμε και συνεχίζουμε».