Κέρδισαν και στη Ρόδο οι «πράσινοι» και πέρασαν στους «4».

Το «εισιτήριο» για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε με 89-47 του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό της Καλλιθέας, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Τώρα, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους «4». Θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ανάμεσα στο Περιστέρι και την ΑΕΚ.

Με εξαιρετική άμυνα κι επιμέρους 52-20 στο δεύτερο μέρος το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «θαλασσί».

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις που σημείωσε 23 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους, που ολοκλήρωσαν τις φετινές υποχρεώσεις τους, o Kένταλ πέτυχε 14π.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Κολοσσός προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό και για αρκετό διάστημα στο πρώτο μέρος το κατάφερε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου και κάπου εκεί οι «πράσινοι» πάτησαν το… γκάζι έχοντας προβάδισμα στο ημίχρονο με 32-27, έπειτα από επιμέρους σκορ 19-6 που έκαναν στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με επιθετική αιχμή τον Μάριους Γκριγκόνις οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη συνέχισαν με την ίδια ένταση στην επανάληψη και κυριάρχησαν απόλυτα πάνω στο παρκέ.

Με επιμέρους σκορ 22-4 σε τέσσερα λεπτά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 54-31 έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ουίλιαμς, στο 28’.

Με τους «πράσινους» να είναι καταιγιστικοί σε αυτή την περίοδο η διαφορά έφτασε τους 26 (64-38) στο 28’ μετά το τρίποντο που σημείωσε ο Γκριγκόνις και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να σκέφτονται τη συνέχεια των υποχρεώσεών τους στα πλέι οφ.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες χαμήλωσαν ταχύτητα, χωρίς όμως να μειωθεί η μεγάλη απόσταση που υπήρχε ανάμεσα τους.

O Παναθηναϊκός συνέχισε την εξαιρετική απόδοση του δεύτερου μέρους και τώρα περιμένει να μάθει την ομάδα την οποία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά της Basket League.

Δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89.

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (4/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 2 (1/6 σουτ), Κόφι 6 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (1/5 σουτ), Χατζηνικόλας.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 5 (13 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/7 σουτ), Γουίλιαμς 11 (3/4 τρίποντα), Γκριγκόνις 23 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (4/4 δίποντα), Πονίτκα 5 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές).