Το... τρίτο ημίχρονο από τη Ρόδο.

Το «εισιτήριο» για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό της Καλλιθέας κι έκανε το 2-0 στη σειρά.

Τώρα, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους «4». Θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ανάμεσα στο Περιστέρι και την ΑΕΚ.

Το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους «θαλασσί» , με τον προπονητή του να τονίζει μετά το ματς: «Σήμερα δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά το παιχνίδι.

Ήμασταν πολύ νωθροί και δώσαμε το δικαίωμα στον Κολοσσό Ρόδου στην πρώτη περίοδο να περάσει μπροστά και να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Αλλά, στη συνέχεια, ήμασταν πολύ καλοί στην άμυνα και ό,τι ζητήσαμε το έκαναν τα παιδιά και νικήσαμε εύκολα, προφανώς και λόγω των πολλών απουσιών που είχε η ομάδα της Ρόδου.

Έκανε αυτό τη δουλειά μας πιο εύκολη για τη συνέχεια. Αυτή η σειρά τελείωσε, περιμένουμε τον επόμενό μας αντίπαλο για τα ημιτελικά».

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, από πλευράς γηπεδούχων, επεσήμανε: «Ήμασταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν είχαμε δυνάμεις μετά να παλέψουμε απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε πολύ πιο σκληρά στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγαλύτερη ενέργεια.

Οι ελλείψεις μας ήταν πολλές και μας στοίχισαν. Δεν χωράει κριτική το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Παρ’ όλα αυτά, είμαστε ευχαριστημένοι από τη γενική προσπάθεια των παιδιών όλη τη χρονιά.

Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την πρόκρισή του στον ημιτελικό».