Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη τερμάτισαν τρίτοι στην κανονική περίοδο.

Με κορυφαίο τον Μάρκους Ντένμον το Περιστέρι επικράτησε με 96-89 του Παναθηναϊκού για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Tο Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό στα πρώτα λεπτά με συνέπεια το +10 στο 4’ που έβαλε από νωρίς τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, με τον Μάρκους Ντένμον να αποτελεί το μεγαλύτερο πρόβλημα για την άμυνα των «πρασίνων».

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν το πρόβλημα στη δημιουργία αλλά όσο περνούσε η ώρα η αποστολή τους γινόταν ολοένα και πιο δύσκολη.

Οι συνεχόμενοι πόντοι του Δημήτρη Αγραβάνη και η υπεροχή του Αρτούρας Γκουντάιτις κοντά στο καλάθι έδωσαν τους λύσεις στον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν από τη θέση οδηγού (42-39) στο ημίχρονο χάρη στο τρίποντο που σημείωσε ο Δημήτρης Μωραΐτης σχεδόν με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά στο 28ο λεπτό (56-58), αλλά δεν κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμά του.

Πολύ γρήγορα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασαν, ανέκτησαν το πάνω χέρι και βρέθηκαν μέχρι το +10 (73-63 στο 33′).

Μέχρι το φινάλε του αγώνα, η ουσία δεν άλλαξε. Πολύ απλά γιατί το Περιστέρι έβρισκε με σχετική ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Πότε ο Σιλβέν Φρανσίσκο και πότε ο Ίαν Χάμερ έκαναν τη ζημιά στον Παναθηναϊκό, συμβάλλοντας αποφασιστικά στη νίκη-εξασφάλιση της τρίτης θέσης της κανονικής περιόδου.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 11 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Λι 30 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).