Οι «πράσινες» κέρδισαν με 66-61 στον τελικό την Ελευθερία Μοσχάτου.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 66-61 της Ελευθερίας Μοσχάτου και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Στον τελικό του Φάιναλ Φορ του 26ου Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, που διεξήχθη στο κλειστό της Ζωφριάς στα Άνω Λιόσια, το «τριφύλλι» έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και κατέκτησε τον τίτλο για δεύτερη φορά μετά το 2000.

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο «ζεστός» στο παιχνίδι και προηγήθηκε μετά από δίποντο της Πότερ με 6-3 (4΄13΄΄).

Η Ελευθερία πέρασε στην αντεπίθεση και με τα τρίποντα της Κάλογουεϊ και της Στούπα μπήκε μπροστά με 15-10 που ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Οι «πράσινες» επανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο της Κάρτερ κάνοντας το 20-19 (13΄13΄΄), όμως και πάλι το Μοσχάτο με την Καρακασίδου σε ρόλο οργανωτή αλλά και εκτελεστή προηγήθηκε με 31-25 (19΄16΄΄) και πήγε στο ημίχρονο με +6 (33-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην Ελευθερία που κράτησε το προβάδισμα παρά την πίεση του Παναθηναϊκού ο οποίος μείωσε σε 33-35 (22΄17΄΄), ωστόσο Μπρούερ και Στούπα έδωσαν «ανάσες» στο Μοσχάτο που ξέφυγε με 42-33 (25΄05΄΄).

Η Ελευθερία Μοσχάτου έφθασε στο +9 και στην τέταρτη περίοδο με 52-43 (31΄12΄΄), διαφορά που εξανεμίστηκε από τον Παναθηναϊκό με τη Σωτηρίου να μειώνει σε 51-52 (34΄17΄΄) βάζοντας «φωτιά» στον τελικό.

Το εύστοχο τρίποντο της Κάρτερ, η οποία ευστόχησε και στην ελεύθερη βολή από το φάουλ που δέχθηκε έφεραν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 62-61, 52’’ πριν το τέλος.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι κακές επιλογές των αθλητριών της Ελευθερίας στην επίθεση και η ψυχραιμία των παικτριών του Παναθηναϊκού από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, έφεραν το τελικό 66-61.

Δεκάλεπτα: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4.

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου.