Κέρδισε τη Νίκη Λευκάδας στον δεύτερο ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Στον τελικό του Κυπέλλου Φάιναλ Φορ Γυναικών προκρίθηκε η Ελευθερία Μοσχάτου (θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό) μετά την επικράτησή της με 56-50 απέναντι στη Νίκη Λευκάδας.

Ο δεύτερος ημιτελικός στο κλειστό της Ζωφριάς, στα Άνω Λιόσια, τα είχε όλα. Αγωνία και ένταση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με το παιχνίδι να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Ό,τι «έχτιζε» η Νίκη με κόπο, το «γκρέμιζε» η Ελευθερία με τρίποντα. Αυτή ήταν περιγραφικά η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Λευκάδας πήρε προβάδισμα με 12-6 (7΄16΄΄) μετά εύστοχη ελεύθερη βολή της Κάρεϊ. Το Μοσχάτο απάντησε με τρίποντα από τις Σταμάτη, Κάλογουεϊ και Στούπα και προηγήθηκε με 15-13.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και το σκορ 23-23 (15΄45΄΄), όταν η Ελευθερία με επί μέρους σκορ 8-1 έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 31-24.

Η Νίκη μείωσε σε 39-34 (25΄33΄΄) και παρέμεινε κοντά στο σκορ με την Οκόνορ που έκανε το 43-38 που ήταν αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου.

Ο αγώνας έγινε αμφίρροπος και πάλι στην τέταρτη περίοδο, όταν η Λευκάδα μείωσε στο καλάθι 44-42 (33΄19΄΄), ισοφάρισε σε 48-48 (35΄31΄΄) μετά από ενέργεια της Κάρεϊ και πέρασε μπροστά με 50-48 μετά από εύστοχο δίποντο της Αναστασοπούλου.

Όμως η ψυχραιμία των παικτριών της Ελευθερίας από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αρκετή για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του Μοσχάτου με 56-50.

Δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50.

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Κάλογουεϊ 7 (2/12 σουτ, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στούπα 7 (1/8 τρίποντα), Καρακασίδου 17, Νάτσκου 6 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σταμάτη 10 (3/5 τρίποντα), Μπρούερ 9 (14 ριμπάουντ), Ταμπάκου.

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 5 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ), Οκόνορ 9 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντάλα 3 (1), Αξιοπούλου, Αναστασοπούλου 6 (5 ριμπάουντ), Στακ 3 (0/9 σουτ, 3/3 βολές), Φουράκη 6 (2/7 δίποντα, 2/4 βολές), Κούκη 2, Κάρεϊ 16 (6/20 σουτ, 4/7 βολές, 14 ριμπάουντ).