Έβδομοι στην κανονική περίοδο τερμάτισαν οι νησιώτες.

Τη νίκη που ισοδυναμεί με την έβδομη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League πήρε ο Koλοσσός Ρόδου, καθώς επιβλήθηκε με 97-83 του Λαυρίου.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Κένταλ Σμιθ με 31 πόντους και εννέα ασίστ ενώ από το Λαύριο οι Φλαγκ και Λάντζεβαϊν είχαν από 22 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο επιθετικό ρυθμό στην εκκίνηση του αγώνα, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να παίρνει πολλά από πολλούς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν, έτσι, το προβάδισμα (27-22 στο 10′) ενώ οι γηπεδούχοι με αιχμή τον Σίριλ Λάντζεβαϊν (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ στο ημίχρονο) προσπαθούσαν να μείνουν μέσα στο ματς.

Ο Κολοσσός Ρόδουείχε απαντήσεις στα προβλήματα των παικτών του Γιώργου Λιμνιάτη με συνέπεια να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (46-41).

Μετά την ανάπαυλα, ο Κολοσσός δεν έδωσε πολλά περιθώρια στο Λαύριο να πιστέψει πως μπορεί να πάρει τη νίκη.

Τα εντυπωσιακά νούμερα του Κένταλ Σμιθ και η πληθωρική εμφάνιση του Χάρη Γιαννόπουλου αρκούσαν άλλωστε προκειμένου η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μείνει μπροστά με διαφορά ασφαλείας και να πάρει, εν τέλει, τη νίκη που τη φέρνει στην έβδομη θέση της κανονικής περιόδου.

Δεκάλεπτα: 22-27, 41-46, 65-74, 83-97.

Λαύροο (Λιμνιάτης): Φλαγκ 22 (5/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Νικολαΐδης Αλ. (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ίντι 14 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λάντζεβαϊν 22 (9/12 δίποντα, 4/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 4 μπλοκ), Σπρίντζιος 5 (1), Καρακώστας 5 (1), Νικολαΐδης Απ., Δεϊμέζης 2, Κολοβέρος 13 (1), Φιλοξενίδης.

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 31 (8/10 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 9 ασίστ, 3 λάθη), Μορέιρα 4 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 7, Ντίξον 6, Ιορδάνου 4 (3 ασίστ), Κόφι 17 (7/11 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης, Κατσίβελης 4, Τιγκ, Γιαννόπουλος 22 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας 2.