Αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Basket League με την ενδιαφέρουσα  αναμέτρηση ανάμεσα σε Απόλλωνα Πάτρας και Ηρακλή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, μετρώντας 5/6 δίποντα και 1/1 βολή σε λιγότερα από τρία λεπτά δράσης.

Ο Έιμπραμς είχε πάρει φωτιά από νωρίς, μετρώντας 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα ο Απόλλων Πάτρας κατάφερε  να ελέγξει κάπως τον ρυθμό και να μην δώσει άλλα εύκολα καλάθια στον Ηρακλή. Μεγάλο όπλο για τους γηπεδούχους ο Τσαλμπούρης (12 πόντοι), παρά τα άσχημα ποσοστά στο τρίποντο από τους παίκτες του Νίκου Βετούλα (3/12). Ο Έιμπραμς (9 πόντοι) με τον Ρότεν (7 πόντοι) είναι αυτοί που ηγήθηκαν  επιθετικά για τον Ηρακλή.

Αναλυτικά στο πρώτο μέρος:

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: 8/14 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 2/3 βολές, 18 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη.

ΗΡΑΚΛΗΣ: 9/19 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/9 βολές, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 μπλοκ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής είχε σε καλή μέρα τους Σταμάτη και Ρότεν, με το παιχνίδι να πηγαίνει κοντά στο σκορ και τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε παράταση, παρόλο που ο Γηραιός είχε το προβάδισμα με 3 πόντους λίγο πριν το φινάλε.

Στον έξτρα χρόνο έγινε ακριβώς το ίδιο΄. Ο Ηρακλής κατάφερε να ξεφύγει με 3, όμως ο Απόλλων μπόρεσε και ισοφάρισε με το παιχνίδι να οδηγείται στην 2η παράταση.

Για δεύτερη φορά στον αγώνα, μια χαμένη βολή του Ηρακλή δίνει το δικαίωμα στον Απόλλωνα Πάτρας να πάει την αναμέτρηση σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Μετά από επτά σερί ήττες, ο Ηρακλής είδε ξανά νίκη! Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε περισσότερες επιλογές στην επίθεση και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα (95-89), για πρώτη φορά μέσα στο 2022.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67κ.α., 80-80α’ παρ., 89-95β’ παρ..

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 28 (5/8 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/13 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛιν 14 (0/7 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 2 (1/6 σουτ), Μήτρου – Λονγκ 20 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2, Τσιακμάς, Σίμονς 17 (2), ΜακΛάφλιν.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 21 (4/7 τρίποντα), Σταμάτης 5 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρότεν 17 (7/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Γκάρετ 18 (6/9 δίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Έιμπραμς 21 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 6 (6 ριμπάουντ), Χένρι (0/3 σουτ), Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 6 (0/5 σουτ, 6/ βολές).