Ο κακός χαμός έγινε σε αγώνα στην Α1 Γυναικών.

«Μάχη» έγινε στο κλειστό του Έσπερου. Πιο πολύ ξύλο έπαιξαν οι παίκτριες των δύο ομάδων παρά μπάσκετ! Όλα συνέβησαν στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών ανάμεσα στις Εσπερίδες Καλλιθέας και τα Χανιά!

Σε ένα ματς που κρίθηκε σε κανονικό 40λεπτο και ούτε καν παράταση οι διαιτητές του αγώνα βαρέθηκαν να σφυρίζουν. Καταλογίστηκαν συνολικά 59 φάουλ και αποβλήθηκαν 9 παίκτριες και από τις δύο ομάδες!

Για τις γηπεδούχες αποβλήθηκαν οι Πότερ, Βιντσιλαίου, Κασάπογλου και Μπάραχμαν που συμπλήρωσαν 5 φάουλ η καθεμία. Ενώ, για τις φιλοξενούμενες πήραν το δρόμο για τα αποδυτήρια οι Σαλιάι, Τσιχλάκη, Οικονομάκη, Ντέλις και Χάρις. Για την ιστορία επικράτησαν οι Εσπερίδες Καλλιθέας με σκορ 80-69.

Δεκάλεπτα: 16-20, 37-41, 56-54, 80-68

Εσπερίδες Καλ. (Νανάκος): Καμμένου 3(1), Γασπαράτου 9(1), Πότερ 17, Μπενέκη 4, Ζούμπατς 11(3), Βιντσιλαίου 22, Κασάπογλου 9(2), Μπάραμαν 16(2), Σταμούλου.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 6, Αργυροπούλου, Σαλάι 3(1), Πούλινς 19, Παπαδάκη 1, Τσιχλάκη 5(1), Οικονομάκη 2, Ντέλιτς 28(1), Χάρις 4.

Δάφνη Αγ.Δημ. – Παναθηναϊκός 67-89

Ζιώγας-Σπυρόπουλος-Τεφτίκης

Δεκάλεπτα: 23-23, 29-45, 47-70, 67-89

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Γκίβενς 16(1), Γεροστεργίου 5(1), Παγώνη, Πάτερσον 9(1), Γκριτζά 5, Κούκη 9(1), Ντάνιελ 23.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 18, Φιτζγκέραλντ 13, Ζιάκα 2, Σταμάτη 7(1), Λύμουρα 4, Κωτούλα 10(2), Μπουντούρη 7(1), Γρηγοροπούλου 2, Χολμς 21(2), Χατζηνικολάου 5.

Νίκη Λευκάδας 14

*Δεν έχουν γίνει οι αγώνες Ολυμπιακός – ΟΑ Χανίων (7η Αγωνιστική), Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα (10η Αγωνιστική), ΟΑ Χανίων-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου (12η Αγωνιστική), ΠΑΟΚ-Νίκη Λευκάδας (12η Αγωνιστική), Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Λευκάδας (14η Αγωνιστική), Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός (14η Αγωνιστική)