Η Εθνική ομάδα Γυναικών πόλο αντιμετώπισε την Ισπανία με στόχο την κατάκτηση του πρώτου χρυσού στην ιστορία της στο Πανευρωπαίκό.

Η Εθνική ομάδα Γυναικών πόλο αντιμετώπισε την Ισπανία με στόχο την κατάκτηση του πρώτου χρυσού στην ιστορία της στο Πανευρωπαίκό.

Η Αλεξία Καμμένου και οι παίκτριες της είχαν εξασφαλίσει το τέταρτο μετάλλιο της Ελλάδας σε ευρωπαϊκό και το δωδέκατο στο σύνολο σε όλα τα μεγάλα events.
Κόντρα στις Ισπανίδες οι Ελληνίδες τα έδωσαν όλα. Μπαίνοντας κάπως νωθρά στο πρώτο 8λεπτο. Με τις Ισπανίδες να ξεκινούν με 3-0. Η απάντηση όμως ήρθε στο δεύτερο. Όταν με επιμέρους 3-1 η Ελλάδα μπήκε στο ματς, μειώνοντας σε 4-3.

Στο τρίτο 8λεπτο η Εθνική δέχθηκε 1 μόλις τέρμα. Όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Με το σκορ να βρίσκεται στο 5-3.

Σημαντικό γκολ πέτυχε η Ξενάκη που έκανε σεφτέ στα γκολ την κατάλληλη στιγμή και μείωσε σε 5-4.

Η Εθνική δεν άφηνε την Ισπανία να μακρύνει στο σκορ όμως τα γκολ που έψαχνε λίγο πριν το τέλος του αγώνα δεν ήρθαν, με αποτέλεσμα το άγχος και η πίεση να αποτελέσουν πρόβλημα.

Ένα πρόβλημα που εν τέλει η Εθνική μας πλήρωσε. Με την Ισπανία να παίρνει την νίκη με το τελικό 9-6 και το χρυσό μετάλλιο.

Μια προσπάθεια πάντως από τις Ελληνίδες, που ήταν άξια συγχαρητηρίων.