Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Παναθηναϊκό και για τη Volley League.

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, στου Ρέντη, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volley League.

Μετά τη νίκη τους στο Challenge Cup, μες στο κλειστό του Αγίου Θωμά, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν τον «αιώνιο» αντίπαλο και για το ελληνικό πρωτάθλημα, στο «σπίτι» τους.

Ηταν μία ακόμα ματσάρα μεταξύ των δύο αιωνίων που δεν είχε ποιότητα, αλλά χαρακτηρίστηκε από εναλλαγές στο σκορ, σκληρές μονομαχίες και ένα φινάλε που δίνει στον Ολυμπιακό το απόλυτο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν την ανατροπή του πρώτου γύρου όταν και πάλι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ. Αυτή τη φορά ισοφάρισαν 2-2 σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου έδωσαν ρεσιτάλ στο σερβίς ο Ιταλός Τράβιτσα αλλά και ο Γερμανός Ιντάλγκο.

Ο πρώτος με το δικό του σερί έκανε σερί 4-0 για το 10-6 στο 5ο σετ ενώ ο Ιντάλγκο έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με τον 7ο άσσο που πήρε στο φινάλε του αγώνα και οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία νίκη με 3-2 σετ.

Με τους 2 βαθμούς που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο καθώς 3 στροφές πριν το τέλος, βρίσκονται στο +4 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και στο +9 από τον τρίτο Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να παρουσίασε χαμηλότερα ποσοστά στην επίθεση από τον αντίπαλο του, αλλά είχε φαρμακερό σερβίς και πιο σταθερή υποδοχή στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (49% έναντι 41 του Ολυμπιακού) αλλά η υποδοχή του όταν πιέστηκε έκανε ρωγμές, με αποκορύφωμα το 6-6 του 5ου σετ αλλά και σημεία των δύο πρώτων σετ.