Nίκησε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, σε συγκλονιστικό τελικό.

O Παναθηναϊκός κατέκτησε τον τρίτο τίτλο και δεύτερο συνεχόμενο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς έπειτα από συγκλονιστικό αγώνα στον δεύτερο τελικό με αντίπαλο τον Ολυμπιακό που έγινε παρουσία περίπου 8.000 θεατών στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι», παρότι βρέθηκαν να χάνουν από τους «ερυθρόλευκους» με 1-0 και 2-1 σετ, κατάφεραν να κάνουν δύο ανατροπές μέσα στον αγώνα και να νικήσουν 3-2 σετ.

Σε συνδυασμό με τη νίκη τους με το ίδιο σκορ στο «Μελίνα Μερκούρη» πήραν τον τρίτο τίτλο στην διοργάνωση και μάλιστα στον τελευταίο αγώνα της σεζόν.

Πολυτιμότερος αθλητής και των δύο τελικών αναδείχτηκε ο Τζίρι Κόβαρ.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει άλλη μία ανατροπή -μετά τους διπλούς ημιτελικούς του Τσάλεντζ Καπ- αλλά έχασε το ρυθμό του σε υποδοχή και επίθεση.