Θα παίξει με αντίπαλο την Ντόνα Βέκιτς στα προημιτελικά του 250άρι στο Λινζ.

H Μαρία Σάκκαρη έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στα προημιτελικά του indoor 250άρι τουρνουά της Αυστρίας, το οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη στο Λινζ.

Η Ελληνίδα τενίστρια, νούμερο 7 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 1 στο ταμπλό, περίμενε για να μάθει την αντίπαλό της στις «8» μετά την άνετη νίκη της απέναντι στη Ρωσίδα, Νο 84 στον κόσμο, Βαρβάρα Γκρατσέβα.

Θα τεθεί, τελικά, αντιμέτωπη με την Ντόνα Βέκιτς (Νο 33), η οποία κέρδισε με 2-0 σετ (6-3, 6-1) τη Μάντισον Μπρενγκλ (Νο 82), σε μόλις 73 λεπτά.

Οι δύο αθλήτριες έχουν συναντηθεί άλλες πέντε φορές σε τουρ της WTA, με την Κροάτισσα να έχει να επιδείξει κόντρα στην Ελληνίδα τέσσερις νίκες και μία ήττα.

Έχουν αναμετρηθεί και δύο φορές σε επίπεδο ITF, έχοντας μοιραστεί από μία νίκη.