Η Μαρία Σάκκαρη μετά το εμπόδιο της Κόκο Γκοφ, στο πλαίσιο της φάσης των «8» του τουρνουά Rome Masters που βρίσκεται σε εξέλιξη στη Ρώμη, αντιμετώπισε την Ονς Ζαμπέ.

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε το πρώτο σετ της αναμέτρησης καθώς ξεκίνησε πολύ δυνατά και από την αρχή ήταν οδηγός στον αγώνα. Μάλιστα δεν έχασε ούτε πόντο στο έβδομο γκέιμ.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια μετά από δικά της λάθη έδωσε το δικαίωμα στην Ζαμπέ να την ισοφαρίσει σε 5-5 και να γίνει ντέρμπι.  Η Ζαμπέ με πέντε συνεχόμενα γκέιμ πήρε το δεύτερο σετ με 7-5 και ισοφάρισε την αναμέτρηση.

Στο τρίτο σετ είχαμε την εικόνα που μας άφησε το 2ο. Η Σάκκαρη σαν να έχει μείνει στο πρώτο σετ, και αντίθετα η Ζαμπέ είναι πολύ δυνατή και πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 2-0. Μετά από αρκετή ώρα στο 2ο σετ η Σάκκαρη πήρε το πρώτο της game. Η Ζαμπέ ολοκλήρωσε την ανατροπή και κέρδισε με 6-1 τη Σάκκαρη έφτασε στο 2-1 σετ και πήρε το ματς.