Δέχθηκε την ποινή σε ματς πόιντ του Γίρι Βέσελι.

Άτυχος στάθηκε ο Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φόκινα στον αγώνα του με την Γίρι Βέσελι για το δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον.

Ο Ισπανός τενίστας αποκλείστηκε από τον Τσέχο με 3-2 σετ, σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε για εκείνον με τον χειρότερο τρόπο.

Ύστερα από τέσσερις ώρες παιχνιδιού, στο σούπερ τάι μπρέικ του πέμπτου σετ, εκνευρίστηκε και χτύπησε με δύναμη το μπαλάκι.

Είχε δεχθεί ήδη μία προειδοποίηση από το διαιτητή, Κάρλο Ράμος, ο οποίος του έδωσε και δεύτερη, με αποτέλεσμα να μετατραπεί σε πέναλτι πόντου.

Κάπως έτσι έχασε το ματς, με εκείνον να μένει στο κορτ απαρηγόρητος για περίπου ένα τέταρτο μετά το τέλος του, μην μπορώντας να πιστέψει πώς αποκλείστηκε.