Απίθανη η Νιγηριανή αθλήτρια.

Η Τόμπι Αμουζάν πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου στο Όρεγκον. Η Νιγηριανή αθλήτρια όχι απλά κατέκτησε με άνεση το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. εμπόδια, αλλά θέλησε να το συνδυάσει και με παγκόσμιο ρεκόρ. Είναι το πρώτο χρυσό για την Νιγηρία σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

H 25χρονη Αφρικανή αθλήτρια τερμάτισε στον ημιτελικό σε 12,12” ξεπερνώντας με άνεση την προηγούμενη επίδοση της Αμερικανίδας Κέντρα Χάρισον με 12,20”. Την είχε πετύχει το 2016 στο Λονδίνο. Μάλιστα η Αμουζάν στον τελικό έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ με 12,06”, ωστόσο η επίδοσή της αυτή, δεν καταγράφηκε ως παγκόσμιο ρεκόρ καθώς ήταν ευνοϊκή η φορά του ανέμου κατά τη διάρκεια της κούρσας που ήταν 2,5 μέτρα ανά δευτερόλεπτο.

Η Μπρίτανι Άντερσον από την Τζαμάικα πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 12,23”, χρόνο που έκανε και η Πορτορικανή Τζασμίν Καμάτσο Κουίν.