Η παγκόσμια ομοσπονδία θα δώσει και χρηματικό έπαθλο.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Βουδαπέστης με άλμα στα 8,52 μ.

Σε έναν τελικό για γερά νεύρα και υψηλό θέαμα, ο Έλληνας άλτης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο έκτο και τελευταίο του άλμα.

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, από την πλευρά της, πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες διακρίσεις της καριέρα της, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 35 χλμ. βάδην με 2.43.22.

Η έμπειρη βαδίστρια μετά τη 15η θέση στα 20 χλμ. βάδην, πήρε θέση εκκίνησης στα 35 χλμ. βάδην και κάνοντας μια εξαιρετική κούρσα όχι μόνο σε επίπεδο αγωνιστικής ετοιμότητας, αλλά και τακτικής έφτασε στον μεγάλο της στόχο.

Αμφότεροι οι αθλητές μας θα πάρουν σημαντικά χρηματικά έπαθλα από την παγκόσμια ομοσπονδία για την άνοδό τους στο βάθρο των νικητών.

Ο Μίλτος Τεντόγλου θα προσθέσει στον τραπεζικό λογαριασμό του το ποσό των 64.772 ευρώ και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη θα πάρει 20.356 ευρώ.