Τι έκαναν οι Έλληνες βαδιστές στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων.

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ αγωνίστηκε στα 20χλμ. βάδην στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, στο Ποντεμπράντι της Τσεχίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 19η θέση με 1 ώρα 24.52 και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 1 ώρα 28.24 από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα.

Νικητής ήταν ο Ιταλός Φραντσέσκο Φορτουνάτο με 1 ώρα 18.59, ακολούθησε ο Σουηδός Πέρσες Κάρλστρομ με 1 ώρα 19.27 και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ιταλός Μάσιμο Στάνο με 1 ώρα 20.07.

Ο Γιάννης Καυκάς εκπροσώπησε τη χώρα μας στα 35χλμ. βάδην και συνδύασε την παρουσία του με καλή εμφάνιση.

Ο αθλητής της Ντίνας Μπορνιβέλι τερμάτισε στην 18η θέση σε 2 ώρες 40.53 και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, σε μια διοργάνωση που οι συνθήκες ήταν αρκετά καλές κι επέτρεψαν στους συμμετέχοντες να διεκδικήσουν καλές επιδόσεις.

Ο 36άχρονος βαδιστής προσπάθησε από την αρχή της κούρσας να ακολουθήσει τον ρυθμό και μπόρεσε να πετύχει τον αρχικό του στόχο, που ήταν μια επίδοση κάτω από το ατομικό του 2.45.19.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ισπανός Άλβαρο Μαρτόν με 2.25.35 και νέο εθνικό ρεκόρ και ακολούθησε με ρεκόρ Γερμανίας ο Κριστόφερ Λίνκε με 2.27.05.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μιγκέλ Λόπεζ με 2.27.33.