Μεγάλες επιδόσεις είχαμε στους Εαρινούς Αγώνες.

Το όνομά της είναι συνυφασμένο από τον περασμένο χειμώνα με τα ρεκόρ. Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου συνεχίζει ακάθεκτη και στους Εαρινούς Αγώνες στις Σέρρες βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ στα 100 μ. με 11.21 (1,7) και έγινε η τέταρτη ταχύτερη Ελληνίδα όλων των εποχών.

Η 21χρονη πρωταθλήτρια πλέον είναι πίσω από τις Θάνου (10.83), Καρασταμάτη (11.03) και Κόφφα (11.12) και δείχνει ότι είναι έτοιμη για διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Κ23 στο Έσπου.

Μάλιστα η κούρσα των 100 μ. στις Σέρρες έγινε μετά τη διακοπή των αγώνων λόγω της έντονης βροχόπτωσης!

Στην κούρσα, βέβαια, όλες οι αθλήτριες είτε βελτίωσαν τα ατομικά τους ρεκόρ είτε τα φετινά τους.

Η Δήμητρα Τσουκαλά έκανε την καλύτερη κούρσα της ζωής της με 11.48, ενώ το ίδιο συνέβη και με την Άρτεμη Αναστασίου που ήταν τρίτη με 11.52.

Μεγάλη άτυχη ήταν η Ραφαέλα Σπανουδάκη που περίπου 30 μέτρα μετά την εκκίνηση εγκατέλειψε λόγω κάποιας ενόχλησης που ένιωσε.

Γρήγορη ήταν και η κούρσα των 100 μ. των Ανδρών με τον Γιάννη Νυφαντόπουλο και τον Σωτήρη Γκαραγκάνη να δίνουν μάχη σώμα με σώμα.

Τελικά χρειάστηκε η ανάλυση του φωτό φίνις για να αναδειχθεί νικητής ο Νυφαντόπουλος με 10.30 (.293) και τον Γκαραγκάνη να ακολουθεί με 10.30 (.294), με τον άνεμο όμως να είναι ευνοϊκός κατά 2,1 μ./δ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ατομικό ρεκόρ του Νυφαντόπουλου είναι στα 10.28 ενώ του Γκαραγκάνη 10.43.

Στην τρίτη θέση ήταν ο Δημήτρης Χρυσάφης με 10.33.

Στην δεύτερη κούρσα των Ανδρών ο Βασίλης Παπαμαργαρίτης βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με 10.51, όπως και ο Γιάννης Καριοφύλλης με 10.52, και πλησίασαν το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 που είναι στα 10.50.

Ο Κώστας Δουβαλίδης σε μια χαλαρή κούρσα τερμάτισε πρώτος στα 110 μ. εμπ. με 13.89 και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Ο έμπειρος πρωταθλητής αγωνίστηκε υπό το βλέμμα του 13 μηνών γιου του, που τον είδε για πρώτη φορά από κοντά σε αγώνες.

Ο Χρήστος Παναγιώτης Ρούμτσιος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, εν όψει και της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο νεαρός πρωταθλητής βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ τερματίζοντας σε 14.28, με την προηγούμενη ατομική του επίδοση να είναι στα 14.35 από την κούρσα του στο μίτινγκ της Λεμεσού.

Ατομικό ρεκόρ έκανε και ο Άγγελος Τζανής Ανδρέογλου, τερματίζοντας τρίτος με 14.49.

Την καλύτερη κούρσα της ζωής της έκανε η Σοφία Ιωσηφίδου στα 100 μ. εμπόδια, καθώς τερμάτισε σε 13.65, βελτιώνοντας το 13.86 που είχε μέχρι τώρα στα πόδια της.

Το ίδιο συνέβη και με την Σοφία Καμπερίδου, η οποία τερμάτισε δεύτερη σε 13.91.