Κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο πιστόλι στάνταρ.

Ακόμη μία κορυφαία διάκριση για τα ελληνικά χρώματα πέτυχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ISSF 2023 η Άννα Κορακάκη.

Η Ελληνίδα σκοπεύτρια κατέκτησε στο Αζερμπαϊτζάν το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του πιστολιού στάνταρ Γυναικών.

Στην πρώτη της συμμετοχή στο αγώνισμα και σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε τη δεύτερη θέση, προσθέτοντας ακόμα ένα μετάλλιο στη συλλογή της.

Στην πρώτη δοκιμασία, στα 150 δευτερόλεπτα, πέτυχε επίδοση (97, 96) 196 και έθεσε εαυτόν επικεφαλής της κατάταξης.

Στη δεύτερη δοκιμασία, στα 20 δευτερόλεπτα, είχε σκορ (95, 95) 190 και ήταν σε ισοπαλία στην πρώτη θέση με τη Σιξιάν Φενγκ από την Κίνα.

Το χρώμα του μεταλλίου κρίθηκε στην τρίτη και τελευταία δοκιμασία, στα 10 δευτερόλεπτα.

Η Κινέζα αθλήτρια επικράτησε και η Άννα Κορακάκη με σκορ 565-9Χ πέτυχε τη δεύτερη διάκρισή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, εξασφαλίζοντας ακόμη ένα μετάλλιο για την πλούσια συλλογή της.

Το αγώνισμα του πιστολιού στάνταρ είναι ένα μη Ολυμπιακό αγώνισμα, που διεξάγεται με ημιαυτόματο πυροβόλο πιστόλι 0,22” στην απόσταση των 25 μέτρων.

Η απόσταση και ο εξοπλισμός είναι ίδιος με εκείνου του σπορ πιστολιού Γυναικών, το Ολυμπιακό αγώνισμα, αλλά διαφέρουν στόχοι και διαδικασία.

Ο αθλητής δοκιμάζεται σε σειρές των πέντε βολών. Αρχικά σε είκοσι βολές (4 σειρές από 5 βολές η κάθε σειρά) σε χρόνο 150” για την κάθε σειρά.

Ακολούθως σε είκοσι βολές (4 σειρές των 5 βολών) σε χρόνο 20” και τέλος σε είκοσι βολές (4 σειρές των 5 βολών) σε χρόνο 10”.

Η επίδοση υπολογίζεται στο σύνολο. Τελικός δεν διεξάγεται, αφού το αγώνισμα είναι εκτός Ολυμπιακού προγράμματος.

Μέχρι πρότινος το αγώνισμα ήταν μόνον ανδρικό.

Με τις αλλαγές των κανονισμών δόθηκε η δυνατότητα και στις Γυναίκες να αγωνίζονται σε όλα τα μη Ολυμπιακά αγωνίσματα.