Ο Έλληνας κολυμβητής ανέβηκε ξανά στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Δουβλίνο.

Φανταστικός, μοναδικός, ανίκητος ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας στο πρώτο Eυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (U23) που διεξάγεται στο Δουβλίνο.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο κατέκτησε τη πρώτη θέση και στα 50μ. πεταλούδα.

Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε και αυτήν την κορυφή με τη φανταστική επίδοση 23.16 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Κριστιάν Γκολομέεβ που ήταν 23.19 από το 2018 και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Όπως τόνισε, μετά τη νέα επιτυχία του: «Ο μοναδικός μου στόχος ήταν το χρυσό μετάλλιο.

Είχα καθαρό μυαλό, ήθελα να τερματίσω πρώτος και τα κατάφερα. Τώρα, ήρθε η ώρα για διακοπές».

Ο Αυστριακός Μπούχερ με 23.30 και ο Δανός Νίκελσεν με 23.57 ακολούθησαν τον πρωταθλητή μας, που έφερε το τρίτο χρυσό για τη χώρα μας και έκτο συνολικά μετάλλιο στη διοργάνωση.