Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στη Σαφχάουζεν. Η Ένωση ηττήθηκε με 28-31 στο κλειστό της Χαλκίδας για την 6η αγωνιστική του EHF European League και πλέον δυσκολεύει πολύ η υπόθεση πρόκριση για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια. Που έχει αρκετά παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τους […]

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στη Σαφχάουζεν. Η Ένωση ηττήθηκε με 28-31 στο κλειστό της Χαλκίδας για την 6η αγωνιστική του EHF European League και πλέον δυσκολεύει πολύ η υπόθεση πρόκριση για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια. Που έχει αρκετά παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τους «κιτρινόμαυρους» που έχουν πλέον ρεκόρ 2-4 στον όμιλο. Και βρίσκονται στην πέμπτη θέση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο ξεκίνημα του ματς (5-5 και 9-9). Με τους Ελβετούς να ξεφεύγουν με 9-11 στο 20λεπτο. Προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο που τους βρήκε μπροστά με 15-17.

Η Σαφχάουζεν μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με +4 (20-24), αλλά με αντεπίθεση διαρκείας. Η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 27-26 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Η Σαφχάουζεν πέτυχε τρία σερί γκολ και προηγήθηκε ξανά με +2 (27-29) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 28-31.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 9-9, 9-11, 12-14, 15-17 (ημιχρ.), 17-20, 20-24, 22-24, 24-26, 27-27, 28-31.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Τζηράς 5, Νικολαϊδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 5, Φλορίδο, Κοτσιώνης 2, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος Μπεριά 3.

Σαφχάουζεν (Έιγιολφσον): Φιλίποβιτς, Ζέντερ 6, Μάτζκεν, Κούτελ 2, Κανέγιας 7, Σμιντ 5, Σόπερ, Μπιόσκα, Νόβακ, Λίερ, Γκερμπλ 5, Μάρκοβιτς, Μάρος 1, Σέλκτερ 2, Τόμινεκ 2, Χέρμπουργκερ 1.