Ανώτερη η «Ένωση» κέρδισε τον Διομήδη Άργους.

Το πρώτο βήμα στη σειρά με τον Διομήδη Άργους έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 37-21 στο «Γ. Κασιμάτης», στον πρώτο ημιτελικό της Handball Premier.

Η ομάδα του Άργους έβαλε… δύσκολα στην «Ένωση» στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολύ καλύτεροι, με αποτέλεσμα να φθάσουν με άνεση στη νίκη.

Οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού προηγήθηκαν 5-2 και 8-5, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ (13-11).

Η «Ένωση» δεν κατάφερε να απομακρυνθεί, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με την ΑΕΚ να προηγείται μόλις με δύο τέρματα (16-14).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να πατάνε το… γκάζι και να ξεφεύγουν.

Ο Αραμπατζής έκανε το 23-16, ενώ η διαφορά στα μισά του ημιχρόνου έφθασε ακόμα και στα δέκα γκολ (28-18).

Η ΑΕΚ με MVP τον Τσιτομπί συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ως εκ τούτου επικράτησε με το ευρύ 37-21.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 8-5, 9-6, 13-11, 16-14 (ημ.), 19-14, 23-16, 26-17, 30-18, 34-20, 27-21.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ 2, Μαντάλινιτς 2, Νικολαΐδης 1, Τσέπιτς 3, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτομπί 4, Ρογκούλσκι 5, Λέμος 1, Κεδέρης 2.

Διομήδης Άργους (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 3, Τζιμπουλάς 1, Τσιγαρίδας 1, Τσβίγετιτς, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 6, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάκης, Τοτός, Μπεντζιλαλί 2, Μάνθος 4, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίβκοβιτς 3, Λιόλιος 1.