Εκτός εαυτού βγήκε και πάλι ο 26άχρονος τενίστας.

Γνωστός για τον εκρηκτικό χαρακτήρα του, ο Νικ Κύργιος «χτύπησε» και πάλι. Αυτήν τη φορά ξέσπασε τα νεύρα του στον διαιτητή, αλλά και τη ρακέτα του, την οποία διέλυσε.

Ο 26άχρονος τενίστας βγήκε εκτός ορίων στον αγώνα του με τον Γιανίκ Σίνερ, τον οποίο έχασε με 2-0 σετ.

Σε ακόμα ένα ξέσπασμά του, στα γήπεδα του τένις, επιτέθηκε στον άρχοντα του ματς, Κάρλος Μπερνάρντεζ. Ο Βραζιλιάνος του έκανε σύσταση να σταματήσει κι εκείνος πούλησε… τρέλα, λέγοντας του πως δεν μιλάει σε εκείνον, αλλά σε έναν φίλο του.

Εν συνεχεία, η οργή του διοχετεύτηκε στη ρακέτα του, την οποία κατέστρεψε,

Ο διαιτητής δεν άφησε, φυσικά, τη συμπεριφορά του ατιμώρητη. Του έδωσε πέναλτι, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να ξεκινήσει το δεύτερο σετ με μπρέικ, το οποίο και του έδωσε εν τέλει τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του Miami Open.