Με δύο νίκες έφτασε στο τελικό και εκεί κέρδισε την Γιοβάνοβιτς από το Μαυροβούνιο με 2-1 στην κατηγορία των +68 κιλών του καράτε.

Συνεχίζονται οι Μεσογειακοί αγώνες στο Οράν της Αλγερίας και η Ελληνική ομάδα συνεχίζει με επιτυχίες και να φτάνει τα τρία μετάλλια.

Πιο συγκεκριμένα στην δεύτερη ημέρα των αγώνων το χρυσό μετάλλιο στο καράτε κατέκτησε η Κέλλυ Κυρωνάκη. Με δύο νίκες έφτασε στο τελικό και εκεί κέρδισε την Γιοβάνοβιτς από το Μαυροβούνιο με 2-1 στην κατηγορία των +68 κιλών του καράτε.

Το δεύτερο μετάλλιο της ημέρας και τρίτο συνολικά στο απολογισμό για την Ελληνική αποστολή ήρθε από τον Γιώργο Πρεβολαράκη.

Ο 31χρονος πρωταθλητής στα 77 κιλά της Ελληνορωμαϊκής αντιμετώπισε τον 20χρονο Αιγύπτιο Εμάντ Αμπουλεάτα και οριακά κέρδισε με σκορ 3-3, γιατί ο Έλληνας ήταν αυτός που κέρδισε ένα διπλό πόντο σε αντίθεση με τον αντίπαλό του, που είχε μόνο μονούς πόντους.