Τελική ευθεία στα προκριματικά του Μουντιάλ. Συνεχίστηκαν οι αναμετρήσεις από τον όμιλο της Ευρώπης με την συνάντηση Σκωτία - Ουκρανία.

Τελική ευθεία στα προκριματικά του Μουντιάλ. Συνεχίστηκαν οι αναμετρήσεις από τον όμιλο της Ευρώπης με την συνάντηση Σκωτία – Ουκρανία.

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 7ο λεπτό.  Σουτ του Τσιγκάνκοβ στην κίνηση, απόκρουση του κίπερ της Σκωτίας, λίγο έξω η μπάλα.
Με κόντρα έφτασε η μπάλα στα πόδια του Γιαρμολένκο. Ο παίκτης της Ουκρανίας δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκόρντον από θέση τετ α τετ. Πατάνε καλύτερα οι φιλοξενούμενοι.
Η Ουκρανία μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Μαλινόβσκι έκανε την βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Σκωτίας και ο Γιαρμολένκο κρέμασε τον Γκόρντον για το 1-0 των Ουκρανών. Δίκαιο προβάδισμα.

Ο Ρομάν Γιαρέμτσουκ μάλιστα σκόραρε και για το 0-2 των Ουκρανών σε μια ωραία ενέργεια. Κλειδώνοντας κατά ένα μεγάλο ποσοστό το αποτέλεσμα.

Ο ΜακΓκρέγκορ όμως έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, καθώς στο 79ο λεπτό έκανε το σουτ στα όρια της περιοχής, ο Μπούστσαν δεν μπόρεσε να ελέγξει την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα.1-2 και όλα ανοιχτά για τους Σκωτσέζους!
Η Ουκρανία πήρε τη νίκη στο Χάμπντεν Παρκ, επικράτησε 3-1 της Σκωτίας και στις 5 Ιουνίου αντιμετωπίζει την Ουαλία στο Κάρντιφ, με φόντο ένα εισιτήριο για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

ΣΚΩΤΙΑ: Γκόρντον, Κούπερ, Χάνλεϊ, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, ΜακΓκρέγκορ, Γκίλμουρ, Χίκι, ΜακΓκιν, Ντάικς, Άνταμς

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπούστσαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Στεπανένκο, Γιαρμολένκο, Μαλινόβσκι, Ζιντσένκο, Τσιγκάνκοβ, Γιάρεμτσουκ