Πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου η κλήρωση της Volley League 2021-22, αλλά και του Λιγκ Καπ. Συνολικά οκτώ ομάδες θα συμμετέχουν (Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ, Κηφισιά, Φοίνικας Σύρου, Φίλιππος Βέροιας, Μίλων και ΟΦΗ) και η έναρξη έχει οριστεί για τις 16 Οκτωβρίου

Στις 24 Νοεμβρίου θ α έχουμε το επίσημο ξεκίνημα της αγωνιστικής περιόδου για το Σούπερ Καπ μεταξύ Ολυμπιακού ως πρωταθλητής και Φοίνικα Σύρου ως κάτοχος Λιγκ Καπ.

Το πλήρες πρόγραμμα:

1η αγωνιστική – 8η αγωνιστική

Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Ο.Φ.Η. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Π.Α.Ο.Κ.

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Π. Κηφισιάς

2η αγωνιστική – 9η αγωνιστική

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ο.Φ.Η.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ

Α.Ο.Π. Κηφισιάς – Π.Α.Ο.Κ.

3η αγωνιστική – 10η αγωνιστική

Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Ο.Φ.Η. – Α.Ο.Π. Κηφισιάς

4η αγωνιστική – 11η αγωνιστική

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ

Ο.Φ.Η. – Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Π.Α.Ο.Κ.

Α.Ο.Π. Κηφισιάς – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

5η αγωνιστική – 12η αγωνιστική

Π.Α.Ο.Κ. – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Ο.Φ.Η.

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας – Α.Ο.Π. Κηφισιάς

6η αγωνιστική – 13η αγωνιστική

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Ο.Φ.Η. – Π.Α.Ο.Κ.

Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ

Α.Π.Σ. Κηφισιάς – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

7η αγωνιστική – 14η αγωνιστική

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Ο.Φ.Η.

Π.Α.Ο.Κ. – Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Α.Ο.Π. Κηφισιάς

Οι βραβεύσεις
Στο πλαίσιο της κλήρωσης τιμήθηκαν οι αθλητές, προπονητές και διαιτητές που στελέχωσαν την κορυφαία ομάδα της σεζόν 2020-21 όπως αναδείχτηκε από την ψηφοφορία των προπονητών των ομάδων, ενώ έγιναν και ειδικές βραβεύσεις στις Εθνικές ομάδες ανδρών-γυναικών, ο Σωτήρης Πανταλέων για την προσφορά του στο ελληνικό βόλεϊ και οι ομάδες του Αστέρα Νίκαιας και του Πήγασου Πολίχνης για την κατάκτηση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων Κάτω 18 και Κάτω 21 ετών αντίστοιχα.

Λιγκ Καπ.

Πρώτη φάση

Φίλιππος Βέροιας – Μίλωνας (1)

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ (2)

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός (3)

Κηφισιά – Φοίνικας Σύρου (4)

Ημιτελική φάση

Νικητής ζευγαριού 1 – Νικητής ζευγαριού 2 (5)

Νικητής ζευγαριού 3 – Νικητής ζευγαριού 4 (6)

Τελικός

Νικητής ζευγαριού 5- Νικητής ζευγαριού 6