Τι έγινε στα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής της League C του Nations League.

Στην Πρίστινα, συγκεκριμένα στο «Fadil Vokrri», συναντήθηκαν το Κόσοβο και η Βόρεια Ιρλανδία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της League C του Nations League.

Η πρώτη ομάδα του ομίλου θα εξασφαλίσει την άνοδό της στη League B. Αντίστοιχα, η τελευταία θα υποβιβαστεί στην τέταρτη κατηγορία.

Επρόκειτο για την πρώτη αναμέτρηση, στην ιστορία τους, των δύο ομάδων, οι οποίες αγωνίζονται στον ίδιο όμιλο με την Ελλάδα.

Ο Βεντάτ Μουρίτσι στο 9’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, με τον Ζίμερ Μπιτίκι να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 19’.

Οι Βορειοϊρλανδοί μείωσαν στο 44’ με τον Σέιν Λέιβερι, αλλά ο Μουρίτσι ξαναχτύπησε στο 52’ για το τελικό 3-1.

Κόσοβο: Ουζκάνι, Καστράτι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Ρουντάνι, Μπερίσα, Ντρέσεβιτς, Μουσλίγια, Ράσιτσα, Μουρίκι, Μπιτίκι.
Βόρεια Ιρλανδία: Πίκοκ-Φάρελ, Μπάλαρντ, Έβανς, Μπράουν, Σπένσερ, ΜακΚαν, Ντέιβις, Σάβιλ, ΜακΜέναμιν, Λάφερτι, Λέιβερι.

Στα άλλα παιχνίδια της τρίτης κατηγορίας, το Γιβραλτάρ υποδέχθηκε τη Βουλγαρία στο «Victoria Stadium», με τους δύο αντιπάλους να έρχονται ισόπαλοι, 1-1.

Ο Γκεόργκι Μίντσεφ χρίστηκε σκόρερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λίαμ Ουόκερ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61’.

Στην «Tose Proeski Arena» έπαιξαν η Βόρεια Μακεδονία με τη Γεωργία, με τους δεύτερους να επικρατούν με 3-0.

O Μπουντού Ζιβζιβάτζε στο 52’ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια στο 62’ διπλασίασε τα τέρματά τους και ο Οτάρ Κιτεϊσβόλι στο 84’ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο.