Πέρασε με 2-1 από την Ουαλία.

Η Ουαλία με την Ολλανδία συναντήθηκαν στο «Cardiff City», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της League A του Nations League.

Η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου θα παίξει στο Φάιναλ Φορ για τη διεκδίκηση του τροπαίου.

Η τελευταία ομάδα, από την πλευρά της, θα υποβιβαστεί στην τελευταία κατηγορία.

Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί άλλες οκτώ φορές στο παρελθόν, σε φιλικό και επίσημο επίπεδο. Οι «οράνιε» είχαν κάνει το «οκτώ στα οκτώ», με το επιμέρους σκορ να είναι 24-5.

Τώρα, στο Κάρντιφ, οι παίκτες του Λουίς Φαν Γκάαλ τήρησαν την… παράδοση κι έφθασαν στην επικράτηση με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ολλανδοί κυριάρχησαν, αλλά χωρίς ουσία.

Στην πρώτη καλή ευκαιρία του δεύτερου μέρους, στο 50’, ο Τέιν Κόπμεϊνερς πήρε την ασίστ από τον Γέρντι Σχάουτεν κι έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρις Νόρινγκ-Ντέιβις, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια σέντρα κι έστειλε την μπάλα με κεφαλιά μέσα από το αριστερό δοκάρι.

Ωστόσο, στο 90’+4’ ο Βάουτ Βέχορστ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με κοντινή κεφαλιά, που πέρασε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και κατέληξε στην αριστερή πλευρά της εστίας.

Oυαλία: Γουόρντ, Ρόμπερτς, Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Νόρινγκτον Ντέιβις, Γουίλσον, Μορέλ, Λέβιτ, Τζέιμς, Τζόνσον.
Ολλανδία: Φλέκεν, Τέζε, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Χάτεμπουρ, Κόπμαϊνερς, Σχόουτεν, Μαλάσια, Λανχ, Βέχορστ, Χάκπο.