Εξασφάλισαν την επάνοδό τους στην τρίτη κατηγορία του Nations League,

Στην «A. Le Coq Arena» τέθηκαν αντιμέτωπες η Εσθονία με τη Μάλτα, για τον 2ο Όμιλο της τέταρτης κατηγορίας του Nations League.

Η πρώτη ομάδα του ομίλου θα εξασφαλίσει την άνοδό της στη Γ’ Κατηγορία. Οι γηπεδούχοι, που είχαν επικρατήσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 2-1, έκαναν το «τρία στα τρία».

Νίκησαν και πάλι, με 2-1 αυτήν τη φορά, έτσι εξασφάλισαν και μαθηματικά την επάνοδό τους στην τρίτη κατηγορία.

Ο Ραούνο Σάπινεν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι Μαλτέζοι, αν και αγωνίστηκαν από το 45’+4’ με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Γεάν Μπορκ, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Τεντί Τεμά, στο 51’, επίσης από την άσπρη βούλα.

Ωστόσο, ο Χένρι Άνιερ στο 86’ πέτυχε το «χρυσό» γκολ, χαρίζοντας την άνοδο στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.