Τι έγινε στο Λοτζ και στο Δουβλίνο για τη League B του Nations League.

Στο «Aviva Stadium» συναντήθηκαν η Ιρλανδία με τη Σκωτία για τη League B του Nations League.

Η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου θα εξασφαλίσει την άνοδό της στην πρώτη κατηγορία. Αντίστοιχα, η τελευταία θα υποβιβαστεί στη League C.

Μία ισοπαλία και μία νίκη των Σκωτσέζων είχαμε στα τελευταία δύο ματς των δύο ομάδων. Στο Δουβλίνο, όμως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κι επικράτησαν με 3-0.

Στο 20’ ο Άλαν Μπράουν εκμεταλλεύτηκε μια σέντρα από κόρνερ κι έκανε ένα χαμηλό σουτ, για να στείλει την μπάλα στο κέντρο της εστίας.

Ο Τρόι Πάροτ στο 28’ διπλασίασε τα τέρματα της Εθνικής του, με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Μάικλ Ομπαφέμι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, στο 51’, οι Ιρλανδοί έκαναν τρία τα γκολ τους. Ο Ομπαφέμι κοντρόλαρε μια υπέροχη πάσα στην άκρη της περιοχής κι έστειλε την μπάλα στην κορυφή της εστίας.

Στον αγώνα που προηγήθηκε, στο «Stadion Miejski LKS Lodz» στο Λοτζ της Πολωνίας, η Ουκρανία επικράτησε με 3-0 της Αρμενίας κι έκανε το «δύο στα δύο».

Οι Ουκρανοί σημείωσαν την έκτη νίκη τους σε εννέα αναμετρήσεις τους απέναντι στους Αρμένιους, οι οποίοι έχουν αποσπάσει τρεις ισοπαλίες.

Ύστερα από ένα «στείρο» πρώτο μέρος, οι παίκτες του Ολεκσάντρ Πετράκοφ εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ρουσλάν Μαλινόφσκι άνοιξε το σκορ στο 61’. Ο Ολεκσάντρ Καραβάγιεφ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 77’.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βιτάλι Μικολένκο στο 84’ ύστερα από λάθος της φιλοξενούμενης άμυνας.