Τα αποτελέσματα στον Δ’ Όμιλο της δεύτερης κατηγορίας του Nations League.

Με τους αγώνες της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής έριξε αυλαία ο Δ’ Όμιλος της δεύτερης κατηγορίας του Nations League.

Η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου εξασφάλισε την άνοδό της στην πρώτη κατηγορία. Αντίστοιχα, η τελευταία υποβιβάστηκε στη Γ’ Κατηγορία.

Η Νορβηγία υποδέχθηκε τη Σερβία στο «Ullevaal Stadion», με εκείνη να «βολεύεται» και με ισοπαλία για την κορυφή, αντίθετα με τους «Πλάβι» που ήθελαν μόνο νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και άλωσαν το Όσλο, με 2-0, εξασφαλίζοντας έτσι την άνοδο.

Οι Σέρβοι πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς στο 42’ και με τον Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς στο 54’.

Η Σουηδία με τη Σλοβενία, από την πλευρά τους, έπαιξαν στη «Friend Arena», σε ένα παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα τελικού αναφορικά με τη σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για το νικηφόρο αποτέλεσμα, οι Σλοβένοι βολεύονταν και με την ισοπαλία, η οποία και ήρθε (1-1).

Ο Μπένιαμιν Σέσκο βρήκε πρώτος δίχτυα στο 28’, με τον Έμιλ Φόρσμπεργκ να φέρνει το ματς στα ίσα στο 42’. Δεν μπήκε κάποιο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να μην αλλάζει.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη θέση τους στη δεύτερη κατηγορία, στέλνοντας τους «Σουόμι» στη Γ’ Κατηγορία.