Πέρασε με 3-0 από τα Ιωάννινα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχθηκε τον Άρη στους Ζωσιμάδες, στον τελευταίο αγώνα τους για τα φετινά πλέι οφ της Super League.

Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος οι Ηπειρώτες κέρδισαν με 2-0 εντός έδρας και με 5-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Στο πρώτο ματς των πλέι οφ, στη Θεσσαλονίκη, οι δύο αντίπαλοι έμειναν στο 0-0.

Τώρα, οι «κίτρινοι» κέρδισαν με 3-0, συμπλήρωσαν τρεις διαδοχικές νίκες και πλασαρίστηκαν στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Οι παίκτες του Χέρμαν Μπούργος μπήκαν δυνατά στο ματς. Μόλις στο 8’ ο Ματίγιας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαντσίνι βρήκε ελάχιστα την μπάλα και ο Φαμπιάνο με δυνατό σουτ «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Καμαρά διπλασίασε στο 22’ τα γκολ των φιλοξενούμενων, με πλασέ ύστερα από ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τελική προσπάθειά τους στο 39’. Ο Σνάιντερ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Κύρκος με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Κάργας επίσης έκανε κεφαλιά, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε.

Στο 56’ ήρθε η σειρά του Γκαρσία να απειλήσει. Ο Μαντσίνι τον τροφοδότησε μέσα στην περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία.

Ο Εραμούσπε στο 64’ με κεφαλιά και ο Καμαρά στο 72’ δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν τα αντίπαλα δίχτυα.

Το έκανε, τελικά, ο Εμπακατά στο 81’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νικώντας τον Λοντίγκιν στην κλειστή γωνία για το τελικό 3-0 του Άρη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Mεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (Οικονομόπουλος 72′), Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάνσκι (Κόντε 61′), Καραχάλιος (Λιάσος 8′), Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Κύρκος, Περέα.
Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (Γκάμα 59′), Ιτούρμπε (Γκαρσία 53′), Πάλμα, Καμαρά (Δεληζήσης 73′).