Θριαμβεύτρια η Εθνική Γαλλίας στη μάχη των Εθνικών για τα ημιτελικά του Nations League! Οι πρωταθλητές Κόσμου κόντρα στους “διαολεμένους” Βέλγους που διψούσαν για διάκριση! Ο νικητής του ζευγαριού θα έβρισκε στον μεγάλο τελικό την Ισπανία. Η οποία επικράτησε με 1-2 των Ιταλών και πήρε το εισιτήριο. Το Βέλγιο ήθελε να πάρει εκδίκηση για το […]

Θριαμβεύτρια η Εθνική Γαλλίας στη μάχη των Εθνικών για τα ημιτελικά του Nations League!

Οι πρωταθλητές Κόσμου κόντρα στους “διαολεμένους” Βέλγους που διψούσαν για διάκριση!

Ο νικητής του ζευγαριού θα έβρισκε στον μεγάλο τελικό την Ισπανία. Η οποία επικράτησε με 1-2 των Ιταλών και πήρε το εισιτήριο.

Το Βέλγιο ήθελε να πάρει εκδίκηση για το στραπάτσο των τελευταίων ετών. Ενώ οι Γάλλοι κόντρα στο Βέλγιο έψαχναν την εξιλέωση μετά το EURO.

Μεγάλη ευκαιρία με το… καλησπέρα ο Ντε Μπρόινε

Σαφής υπεροχή των Βέλγων από την αρχή της αναμέτρησης.

Στο 37ο λεπτό ο Καράσκο λύνει τον γόρδιο δεσμό και ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

3 λεπτά αργότερα ο Λουκάκου ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Κάνοντας έτσι πιο δύσκολο των Γάλλων.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί που λέγαμε πως το Βέλγιο ελέγχει το παιχνίδι η Γαλλία μπήκε πιο ψυχωμένα. Μην έχοντας τίποτα να χάσουν οι “πετεινοί” μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο  62ο λεπτό.

Λίγο αργότερα μάλιστα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με ποιον άλλον; Τον Κιιάν Εμπαπέ!

!

Η ώρα της ανατροπής όμως ηρθε στο 90ο λεπτό. Με τον Ερνάντες να σκοράρει για το τελικό 2-3 και να δίνει την πρόκριση στην Γαλλία