Επιστροφή στην δράση για την διοργάνωση της Euroleague. Για την 1η αγωνιστική και την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση  Ολυμπιακός και Μπασκόνια. Γήπεδο: Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας (Πειραιάς) – Novasports Prime (21.00) Διαιτητές: Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Τόμισλαβ Χορντόφ (Κροατία),  Ράιν Περάντι (Εσθονία). Οι γηπεδούχοι έκαναν λίγες και στοχευμένες κινήσεις, αλλά οι αντίπαλοι τους δε θυμίζουν σε τίποτα την […]

Επιστροφή στην δράση για την διοργάνωση της Euroleague. Για την 1η αγωνιστική και την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση  Ολυμπιακός και Μπασκόνια.

ΓήπεδοΣτάδιο Ειρήνης & Φιλίας (Πειραιάς) – Novasports Prime (21.00)

Διαιτητές: Ματέι Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Τόμισλαβ Χορντόφ (Κροατία),  Ράιν Περάντι (Εσθονία).

Οι γηπεδούχοι έκαναν λίγες και στοχευμένες κινήσεις, αλλά οι αντίπαλοι τους δε θυμίζουν σε τίποτα την περσινή ομάδα, αφού έκαναν πολλές προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ τους.

Προϊστορία: Ξεκάθαρα υπέρ του Ολυμπιακού, που μετράει 17 νίκες και 4 ήττες.

Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ ξεκίνησαν για τον Ολυμπιακό

Γκρέιντζερ, Μαρίνκοβιτς, Φοντέκιο, Ενόχ και Κοστέλο ξεκίνησαν για την Μπασκόνια.

Επέστρεψε ο κόσμος  στις κερκίδες του ΣΕΦ  μετά από ενάμιση χρόνο σε επίσημο παιχνίδι. Επίσης το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Ολυμπιακού χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη.

Ολυμπιακός – Μπασκόνια 75-50

Α Ημίχρονο

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι απο νωρίς και πήρε διαφορά +15. σκορ 28 – 13.

8/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/5 βολές, Βεζένκοφ ο κορυφαίος με 12 και από κοντά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 7, με 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο.

Πολύ καλός επιθετικά ο Ολυμπιακός. Κατάφερε να πετύχει 31 πόντους σε 12 λεπτά χωρίς σκορ από  Σλούκα, Πρίντεζη, Σπανούλης, ΜακΚισικ.

Με καλή επίθεση και με την άμυνα να έχει σφίξει λογικό ο γηπεδούχος να κάνει περίπατο. Σούπερ εμφάνιση που αφήνει πολλες υποσχέσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν οι βάσεις για μια εύκολη επικράτηση.  47-22.

Οι πρώτοι σκόρερ ήταν Βεζένκοφ με 12 πόντους και Ντόρσεϊ με 7.

Β Ημίχρονο

Μια από τα ίδια είδαμε και στο πρώτο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. 63-42 σκορ τρίτης περιόδου.

Η Μπασκόνια έβαλε 20 πόντους και δέχθηκε 16, και μπορεί να ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά πως να καλύψει την διαφορά έτσι;

Στην 4η περίοδο έπεσε ο ρυθμός, κατι που ευνοούσε την ομάδα του Μπαρτζώκα που έκανε καλή διαχείριση της διαφοράς.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο ροζ φύλλο για την απαιτητική χρονιά που ξεκίνησε.

Μια εμφάνιση που αφήνει πολλες υποσχέσεις για την νέα χρονιά που ξεκίνησε. Πολύ καλός επιθετικά, με πολλες επιλογές στο σκοράρισμα, και καλός στην άμυνα όποτε την χρειάστηκε. Η τελική διαφορά των 25 πόντων είναι ενδεικτική.

Πρώτος σκόρερ Βεζένκοφ με 16 πόντους. 11 έβαλε ο Φαλ και 10 ο Κώστας Σλούκας.