Ο Παναθηναϊκός μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Γαλλία επί της Βιλερμπάν και ο Ηρακλής με τρεις συνεχόμενες ήττες.

Αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Basket League για την 13η αγωνιστική, με την ενδιαφέρουσα  αναμέτρηση ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ηρακλή.

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 19χρονου Άλκη Καμπανού, αλλά και του Θεόφιλου Μητρούδη.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο ΟΑΚΑ και αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, που εμφανίστηκε σαν να κάνει αγγαρεία. Ειδικά στην πρώτη περίοδο. Εμφανίστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρώτο σκόρερ τον Κασελάκη, έριξε την διαφορά. Από πλευράς Ηρακλή ο Γκάρετ με 9 ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στο -3 από τον Ηρακλή, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32 – 35.

Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τους πράσινους να έχουν βελτιώσει την εικόνα τους αλλά από την άλλη ο Ηρακλής να κρατάει. Στα ισα οι ομάδες και όλα παίχτηκαν στην τελευταία περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο πάτησαν το γκάζι οι πράσινοι και καθάρισαν τον αγώνα 70 – 78.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Μέικον 7 (2/6 δίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 5 (2/6 δίποντα), Γουάιτ 19 (4/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ). Γιόβιτς 4 (2/3 δίποντα, 5 ασίστ), Μαντζούκας, Μποχωρίδης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3.  Κασελάκης 8 (1), Έβανς 11 (3/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (2/6 δίποντα).

9/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 19 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 10 (2), Χένρι 12 (3/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάρετ 15 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίλλιος 4 (2/4 δίποντα). Ντολεζάι 4, Σκορδίλης 5 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Παπαδάκης 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ).

16/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 15 ασίτ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα