Η πολύ φορμαρισμένη Μπάγερν υποδέχτηκε την Άνιτραχτ και όλοι νόμιζαν ότι θα πάρει σχεδόν δια περιπάτου μια ακόμα νίκη. Αλλά όλοι έπεσαν έξω. ίσως εκτός από τους παίχτες της φιλοξενούμενης που την έστειλε αδιάβαστη. Μάλιστα ήταν και η πρώτη ήττα του τεχνικού της Μπάγερν Γιούλιαν Νάγκελσμαν από την ημέρα που κάθισε στον πάγκο της. Η […]

Η πολύ φορμαρισμένη Μπάγερν υποδέχτηκε την Άνιτραχτ και όλοι νόμιζαν ότι θα πάρει σχεδόν δια περιπάτου μια ακόμα νίκη. Αλλά όλοι έπεσαν έξω. ίσως εκτός από τους παίχτες της φιλοξενούμενης που την έστειλε αδιάβαστη.

Μάλιστα ήταν και η πρώτη ήττα του τεχνικού της Μπάγερν Γιούλιαν Νάγκελσμαν από την ημέρα που κάθισε στον πάγκο της.

Η φιλοξενούμενη που ήταν κολλημένοι με τις ισοπαλίες , είχε πέντε στην σειρά και μάλιστα όλες με το ίδιο σκορ 1-1.

Εκεί που όλοι περιμέναν να κάνει και την έκτη σερί, ήρθε το 83ο λεπτό και ο Φίλιπς Κόστιτς έκανε το μεγάλο μπαμ στην “Άλιαντς Αρένα”.

Ο αγώνας που είχε την Μπάγερν να έχει πρωτοβουλία, αλλά την φιλοξενούμενη να στέκεται πολύ καλά αμυντικά και να ψάχνει την κατάλληλη στιγμή στην κόντρα.

Τελικά της βγήκε το πλάνο με λίγο ή και αρκετή τύχη. Αφού οι Βαυαροί μετά το 1-0 έχασαν κλασικές ευκαιρίες να κλειδώσουν το τρίποντο, αλλά τις πέταξαν και το πλήρωσαν. Τεράστια η επιτυχία της αντιπάλου του Ολυμπιακού.  Απλά μια ήττα για την γηπεδούχο που εξακολουθεί να είναι μακράν η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος.

Στο 29′ ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι έδωσε την πρώτη του ασίστ για φέτος  και ο Λέον Γκορέτσκα έκανε το 1-0.

Λίγο αργότερα στο 32ο λεπτό ο Μάρτιν Χιντερέγκερ ισοφάρισε έπειτα από κόρνερ.

Το τελικό σκορ της μεγάλης έκπληξης το έγραψε ο Κόστιτς σε μια αντεπίθεση στο 83ο λεπτό.