Επιστροφή στην δράση για την διοργάνωση της Euroleague. Για την 1η αγωνιστική είχαμε την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση ανάμεσα σε Μονακό – Παναθηναϊκό. Γήπεδο: Salle Gaston Medecin (Μονακό) Διαιτητές ο Ισπανός Ντανιέλ Ιερεθουέλο, ο Σέρβος Μιλιβόγε Γιόβτσιτς και ο πρωτάρης Σεμπαστιάν Κλιβάζ από Ελβετία. Πολύ αλλαγμένος ο Παναθηναϊκός καθώς εκτός του Πρίφτη υπάρχουν 6 νέοι παίχτες (Πέρι, […]

Επιστροφή στην δράση για την διοργάνωση της Euroleague. Για την 1η αγωνιστική είχαμε την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση ανάμεσα σε Μονακό – Παναθηναϊκό.

ΓήπεδοSalle Gaston Medecin (Μονακό)

Διαιτητές ο Ισπανός Ντανιέλ Ιερεθουέλο, ο Σέρβος Μιλιβόγε Γιόβτσιτς και ο πρωτάρης Σεμπαστιάν Κλιβάζ από Ελβετία.

Πολύ αλλαγμένος ο Παναθηναϊκός καθώς εκτός του Πρίφτη υπάρχουν 6 νέοι παίχτες (Πέρι, Μέικον, Γουάιτ, Έβανς, Φλόιντ και Καββαδάς)

Στον πρώτο του αγώνα ξεκίνησε μουδιασμένος ο Παναθηναϊκός και τον βρήκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με σκορ 22-15 κόντρα στη Μονακό. Γενικά επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο είχε σοβαρό πρόβλημα, αφού του λείπει ο δημιουργός.

Από μακριά τα έσπαγε στα τρίποντα, και δεν μπορούσε να βρει σκορ με αυτόν τον τρόπο.

Η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στους 13 πόντους. Απογοήτευση ο Πέρι

Σκορ πρώτου ημιχρόνου 38 – 28.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχτηκε σε τραγωδία για την Ελληνική ομάδα που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί ανταγωνιστική. Απλά έβλεπε την διαφορά να μεγαλώνει.

Η Μονακό δεν ήταν η ομαδάρα που τρομάζει, απλά ήταν κάκιστος ο πρωταθλητής. Όταν οι ξένοι σου έχουν 14/43 εντός παιδιάς τότε δεν έχεις δικαίωμα να ελπίζεις σε κάτι θετικό.

Μετά το 15-14 στο 5′ η Μονακό ανέβασε στροφές και η… σεμνή τελετή έλαβε πολύ νωρίς τέλος για τους πράσινους, που δεν μπήκαν ποτέ στον αγώνα.

Με το… αριστερό πρεμιέρα στη φετινή Ευρωλίγκα η ομάδα του Πρίφτη, αλλά ονειρικό ντεμπούτο για την γηπεδούχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63