Επιστροφή στην δράση για την διοργάνωση της Basket Champions League. To Λαύριο με απολογισμό 1-1, υποδέχεται την Νίζνι του 0-2. Πολύ σημαντικό το αποψινό παιχνίδι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Την επόμενη αγωνιστική παίζουν στην έδρα της Νίζνι στο  Νόβγκοροντ. Λαύριο – Νίζνι 95 – 86 Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά και έδειξε ότι μπορεί […]

Λαύριο – Νίζνι 95 – 86

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά και έδειξε ότι μπορεί να πάρει διαφορά, αλλά τελικά στο τέλος της πρώτης περιόδου η Νίζνι το έφερε εκεί που ήθελε. (28-27). Στην δεύτερη περίοδο αρχικά η φιλοξενούμενη μπήκε πιο δυνατά, αλλά γρήγορα η Ελληνική ομάδα ξαναπήρε το προβάδισμα. Έκλεισε μπροστά το ημίχρονο.(49-44). Ο Τάισον Κάρτερ με 21 πόντους είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Το Λαύριο ειχε στο ημίχρονο 11/22 δίποντα, 7/11 τρίποντα και 6/7 βολές, έχει 22 ριμπάουντ (16-6), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 4 λάθη.

Από την άλλη πλευρά η Νίζνι είχε 9/14 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 8/11 βολές, 14 ριμπάουντ (12-2), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι και καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να αιφνιδιάσει την άλλη για να πάρει μια διαφορά, Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το Λαύριο να προηγείται 62 – 59.

Στην τελευταία περίοδο η γηπεδούχος ήταν μπροστά αλλά με μικρή διαφορά. Αλλά στα στα τελευταία 2 λεπτά το Λαύριο ήταν πιο συγκεντρωμένο. Με εύστοχα σουτ πήρε μια διαφορά 6 πόντων, αλλά στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό. Η Νίζνι κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφερε να περάσει μπροστά. Το Λαύριο στην τελευταία του επίθεση κέρδισε φάουλ, αλλά ο Πέτρος Γερομιχαλός έβαλε 1/2 βολές και έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Στην παράταση μπήκε πιο δυναμικά το Λαύριο και ξέφυγε με 6 πόντους στο 43′, και να την μεγαλώσει μέχρι το τέλος, κερδίζοντας τελικά με 95-86.

Για ακόμα μία φορά στον ρόλο του κορυφαίου τον Τάισον Κάρτερ που σκόραρε 35 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80 (κ.α.), 95-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 35 πόντοι (8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκόινς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ). Κακλαμανάκης 10 (3/7 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Λούις 11 (1), Μουράτος 15 (4/7 δίποντα. 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμίνου, Γερομιχαλός 4, Νικολαΐδης 7 (1), Περσίδης 4, Σμιθ 4 (1/7 σουτ)

23/43 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Τσάντοφ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάνκεβιτς 4, Λιτσούτιν 6 (2/7 σουτ), Πλατόνοφ 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ). Στρέμπκοφ 21 (3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντίποφ 7 (1), Φρεϊμάνις 8 (1/8 τρίποντα), Γιοβάνοβιτς 7. Καρντανακασβίλι, Κουλάγκιν 12 (2/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Σιτνίκοφ, Τορόποφ 13 (1)