Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε βρει και άλλα γκολ, αλλά και ο Ιωνικός στο πρώτο ημίχρονο είχε τις δικές του.

Ιδιαίτερο παιχνίδι  στην Νίκαια ανάμεσα σε Ιωνικό και Ολυμπιακό, 15 χρόνια μετά τη τελευταία «κόντρα» των δύο ομάδων στο γήπεδο της Νεάπολης.

O Ολυμπιακός  πήγε στη Νεάπολη με μοναδικό στόχο τη νίκη, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχουν καταφέρει να πάρουν εκτός έδρας νίκη μέσα στο 2022, καθώς μετρούν τρεις ισοπαλίες, με Απόλλωνα Σμύρνης, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, ενώ έχουν και μία ήττα από τον Παναιτωλικό για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Κιάκος, Κάνιας, Ματσούκας, Ρομαό, Λένις, Ντάλσιο, Άοσμαν, Μάντζης.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Βαλμπουενά, Αγκιμπού Καμαρά, Ροντρίγκες, Τικίνιο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα με σκοπό να βρει το γρήγορο γκολ. Μπορεί να ακυρώθηκε το γκολ του Κιτίνιο στο τρίτο λεπτό, αφού το VAR είχε αντίθετη γνώμη.

Στο 24′ έδωσε την λύση ο Αγκιμπού με ένα απίστευτο γκολ. Έστειλε μια συστημένη ρουκέτα έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη και έγραψε το 0-1.

Ο Τικίνιο στο 56′ με πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Ο Μασούρας πήρε την μπάλα από τον Αγκιμπού Καμαρά, και από τα δεξιά της περιοχής με ωραίο αριστερό πλασέ με έκανε το 0-3.