Στο πρώτο μέρος ο Άρης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την προβληματική επιθετική δραστηριότητα της ΑΕΚ για σχεδόν επτά λεπτά. Αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να μαζέψουν τη διαφορά στο σουτ λίγο πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα της Basket League με την ενδιαφέρουσα  αναμέτρηση ανάμεσα σε Άρη και ΑΕΚ. Αγώνας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Τρομερή επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, αλλά εντελώς αντίθετη η εικόνα της στην δεύτερη περίοδο.

ΑΡΗΣ: 8/14 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 4/6 βολές, 20 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη.

ΑΕΚ: 10/20 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 1 μπλοκ.

Καλύτερος εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος ο γηπεδούχος που είχε τον ρυθμό και τον έλεγχο της κατάστασης. Ο Κάουαν (14 πόντοι) και ο Νετζήπογλου (12 πόντοι) ήταν αυτοί που έβαλαν μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχος, αλλά με την ΑΕΚ να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Η αστοχία του Κολόμ ήταν ένα μεγάλο πρόβλημα για την επίθεση του δικεφάλου.

Στην τέταρτη περίοδο μπλακαουτ για την ΑΕΚ και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε και έτρεξε σερί 15-0 και ξέφυγε με 17 πόντους (76-59), και κάπου εκεί καθάρισε τον αγώνα.

Πετούσε φωτιές ο γηπεδούχος και εφιάλτης τα τρίποντα για την ΑΕΚ.

Τελικά μια μεγάλη νίκη για τον ΑΡΗ, και εφιάλτης όπως εξελίχθηκε για την ΑΕΚ.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν Τζ. 21 (4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Καμάρας (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κώττας 6, Τζούιστον 15 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράουτινς 18 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Χάμερ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 34 (1/4 τρίποντα), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Καρλής.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης Άρης – ΑΕΚ

«Ζεστός» από την αρχή ο Κάουαν

Δυνατά μπήκε ο Κάουαν στον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, πετυχαίνοντας 8 πόντους στα πρώτα λεπτά.

Η ονειρική πρώτη περίοδος της Βασίλισσας

Με τον Παππά, τον Κολόμ, τον Ράουτινς και τον Φλιώνη να ευστοχούν σε τρίποντα και δίποντα η ΑΕΚ έκανε μια τέλεια περιόδο περνώντας μπροστά στο σκορ.