Ισοπαλία για τους Θεσσαλονικείς στο πρώτο φιλικό τους στην Ολλανδία.

O ΠΑΟΚ τέθηκε αντιμέτωπος με τη Στεάουα Βουκουρεστίου, στο πρώτο φιλικό που έδωσε επί ολλανδικού εδάφους.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες, 1-1, με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν καλά στοιχεία.

Ο Κόμαν άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος, με τον Γκορντεζιάνι να φέρνει το ματς στα ίσα στο δεύτερο ημίχρονο.

Όπως ενημέρωσε η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ: «Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε την ευκαιρία για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν να δει σε δράση τους παίκτες του.

Σε ένα δυνατό φιλικό τεστ ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 με τη Στεάουα Βουκουρεστίου.

Ο Ρουμάνος τεχνικός παρέταξε την ομάδα με δύο διαφορετικές 11αδες, μία σε κάθε ημίχρονο, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Κωσνταντέλια, Κουλιεράκη και Α. Ζίβκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει ψηλά την Στεάουα του Ηλία Χαραλάμπους και να κλέψει μπάλες, ενώ οι Ρουμάνοι κυρίως επιχείρησαν να χτυπήσουν στην κόντρα.

Ο Δικέφαλος είχε καλές στιγμές στο πρώτο μέρος για να ανοίξει το σκορ, αλλά η Στεάουα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 24′ με τον Κομάν.

Στην επανάληψη οι Ρουμάνοι διατήρησαν την ίδια 11άδα και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά με την πάροδο του χρόνου ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε κι άρχισε να γίνεται απειλητικός.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 70′, με τον Γκορντεζιάνι να κλέβει ψηλά και να εκτελεί άψογα από δύσκολη γωνία.

Στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ απείλησε κυρίως με κάποια σουτ, ενώ η Στεάουα είχε μια καλή στιγμή με τον Ταλιχμανίδη να αντιδρά εξαιρετικά.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για τον Δικέφαλο το Σάββατο (08.07) στις 17:00 ώρα Ελλάδας, κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς».

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Τάισον, Μουργκ, Νάρεϊ, Τόμας.

Στο δεύτερο αγωνίστηκαν οι Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Παναγιώτου (56′ Κουλιεράκης), Νέσμπεργκ, Αουγκούστο, Γιαξής, Βρακάς, Ρικάρντο (70′ Κωνσταντέλιας), Κανίς (70′ Α. Ζίβκοβιτς), Γκορντεζιάνι.