Έξι νίκες σε ισάριθμα ματς συμπλήρωσαν οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Στην Τούμπα τέθηκαν αντιμέτωποι ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 2-1.

Οι «πράσινοι» κινήθηκαν απειλητικά στα πρώτα λεπτά, με τον Αϊτόρ, ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν καλή ευκαιρία με τον Νέλσον Ολιβέιρα στο 17’, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στο 18’, όμως, δεν αστόχησε. Ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα από τον Αουγκούστο, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Μπρινιόλι, για να ανοίξει το σκορ.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν τον έλεγχο του ματς, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν ξανά δίχτυα στη συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» ξεκίνησε ιδανικά. Στο 51’ έφερε το παιχνίδι στα όσα με τον Αϊτόρ, με πανέμορφο πλασέ.

Ο Ντόουγκλας Αουγκούστο επιχείρησε να «απαντήσει» στο 63’, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 68’ ο διαιτητής, αφού εξέτασε το VAR, έδειξε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, το οποίο εκτέλεσε με επιτυχία ο Αϊτόρ, για να κάνει την ανατροπή για την ομάδα του.

Ο «δικέφαλος», με διαδοχικές αλλαγές, προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να διατηρείται στην κορυφή, κάνοντας το «έξι στα έξι».

Στη δεύτερη θέση της κατάταξης μαζί με Ολυμπιακό και Βόλο ισοβαθμεί πλέον ο ΠΑΟΚ, στο -7 από την πρώτη θέση.

Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Πριν από την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από το δυστύχημα στα Τέμπη.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (75′ Κωνσταντέλιας), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια (76′ Τσαούσης), Ντάντας (76′ Ελ Καντουρί), Κούρτιτς (75′ Γκορντεζιάνι), Νάρεϊ, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (58′ Μπίσεσβαρ).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ (90′ Γκάνεα), Αϊτόρ (90+4′ Σάρλια), Σπόραρ (86′ Ιωαννίδης).