Δεν είχαμε νικητή στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ και ο ΟΦΗ τέθηκαν αντιμέτωποι στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League, σε μια αναμέτρηση που δεν είχαμε νικητή.

Οι Θεσσαλονικείς άφησαν βαθμούς μες στο «σπίτι» τους και έμειναν στην τρίτη θέση της κατάταξης, στο -2 από την ΑΕΚ και μόλις στο +1 από τον Ολυμπιακό, που έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Πολύτιμο βαθμό πήραν οι Κρητικοί, έφθασαν στους 16 βαθμούς και είναι πλέον ενδέκατοι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 21′, με τον Μανδά να εξουδετερώνει την προσπάθεια του Κωνσταντέλια, μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς.

O ΟΦΗ ισορρόπησε γρήγορα και απείλησε στο 32ο λεπτό, με τον Ντίκο να αναγκάζει σε δύσκολη απόκρουση τον Κοτάρσκι. Συγκεκριμένα, μετά από ωραία κάθετη του Τοράλ, ο Ντίκο απέφυγε ωραία τον Ίνγκασον, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, ο οποίος επενέβη κρατώντας το 0-0.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή, μην καταφέρνοντας όμως να διασπάσει την άψογα οργανωμένη αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.

Στο 67′ ο Ντόουγκλας βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Μανδά, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο 75′ ο Ολιβέιρα έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής και έκανε το σουτ, με τον γκολκίπερ της κρητικής ομάδας να έχει για ακόμη μία φορά απάντηση.

Λίγα λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ απείλησε την αντίπαλη εστία, όταν ο Ντίκο έβγαλε τη σέντρα για τον Νέιρα, η μπάλα όμως πέρασε παράλληλα της εστίας καθώς o Αργεντινός δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανδάς με εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Ολιβέιρα κράτησε το μηδέν, ενώ στο 90′+3′ o Περέα «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 0-1.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (73′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (65′ Μπράντον), Ντόουγκλας, Σβαμπ (73′ Ντάντας), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής (72′ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο (56′ Περέα), Λάρσον, Τοράλ (73′ Νέιρα), Μπαλογιάννης, Ντίκο (90+3′ Τσιλιανίδης).