Έκαναν τη… δουλειά πριν από τη Χαρτς οι Θεσσαλονικείς.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Κηφισιά στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League, κι έφθασε στο ζητούμενο που ήταν η νίκη με 2-1.

Οι Θεσσαλονικείς, που είχαν περισσότερο το μυαλό τους στον επαναληπτικό με τη Χαρτς για το Europa Conference League, κρατούν το θετικό αποτέλεσμα με το οποίο απολαμβάνουν την κορυφή της κατάταξης, μαζί με τον Ολυμπιακό, με «δύο στα δύο».

Ο Στέφανος Τζίμας άνοιξε το σκορ στο 45’+2’, με τον Γιάννη Μασούρα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 75’.

Άτυχος στάθηκε ο Λούκα Τσάπαν, έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με αυτογκόλ στο 78’.

Η εξέλιξη του αγώνα:

8’ Άστοχο σουτ του Βιεϊρίνια.

14’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κρίστινσον να αποκρούει την προβολή του Τζίμα.

21’ Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς να σουτάρει δυνατά, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Κρίστινσον.

24’ Μετά τον έλεγχο της φάσης από τον VAR, ο διαιτητης της αναμέτρησης δείχνει πέναλτι για τον ΠΑΟΚ γιατι ο Βαφέας ανατρέπει τον Ζίβκοβιτς εντός περιοχής.

25’ Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε δυνατά αλλά ο Κρίστινσον έπεσε σωστά, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

26’ Άστοχη κεφαλιά του Τζίμα.

29’ Ο Τάισον έκανε το ωραίο πλασέ με το δεξί αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

47’ Ο Κρίστινσον απέκρουσε το πλασέ του Μουργκ αλλά η μπάλα κατέληξε στον Τζίμα που με προβολή την έστειλε στα δίχτυα.

49’ Ο Οζντόεφ μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανα το πλασέ, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Κρίστινσον.

57’ Ο Βιεϊρίνια δοκιμάζει το αριστερό σουτ αλλά ο Κρίστινσον μπλόκαρε.

65’ Ο Οτζέκοβιτς έκανε το σουτ και ο Κοτάρσκι έστειλε την μπάλα κόρνερ.

73’ Ωραία κίνηση του Τζίμα εντός περιοχής, με τον Τσάπαν να βάζει την κόντρα τελευταία στιγμή και αν διώχνει σε κόρνερ.

75’ Ο Μασούρας με κεφαλιά ισοφαρίζει για την Κηφισιά.

76’ Ο Νάρεϊ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Μπράντον νικήθηκε από τον Κρίστινσον.
78’ Ο Κωνσταντέλιας με τακουνάκι βρήκε τον Μπάμπα, αυτός έκανε το γύρισμα προς την μικρή περιοχή και ο Τσάπαν προσπαθώντας να διώξει,

έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

88’ Άστοχο σουτ του Μπάμπα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74′ Λύρατζης), Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον, Ζίβκοβιτς (63′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (68′ λ. τρ. Νάρεϊ), Τζίμας (74′ Τόμας).

Κηφισιά: Κρίστινσον, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος (84′ Νίνης), Ίλιεφ (64′ Ιπαλίμπο), Τετέι, Μασούρας (84′ Αντερέγκεν), Οζέγκοβιτς.