Νάρεϊ και Κουλιεράκης «καθάρισαν» για τους «ασπρόμαυρους».

Ντέρμπι «Δικεφάλων» στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ να τίθενται αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν με 2-0 κι επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες και μείωσαν στο -2 την απόστασή τους από τον Ολυμπιακό και στο -3 από την «Ένωση».

Οι «κιτρινόμαυροι», από την πλευρά τους, υπέστησαν την πρώτη ήττα τους έπειτα από πέντε διαδοχικές επιτυχίες και είναι πλέον στο -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Καλέντ Νάρεϊ άνοιξε το σκορ στο 14’ και ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης επί της ουσίας «σφράγισε» τη νίκη στο 62’.

Η «Ένωση» διαμαρτύρεται για τη διαιτησία ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οπότε είχαμε και προσωρινή διακοπή του ματς εξαιτίας κροτίδας που έπεσε ακριβώς δίπλα στον Νορντίν Άμραμπατ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (81′ Σβαμπ), Νάρεϊ (88′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (90+2′ Φιλίπε Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (80′ Σιντιμπέ), Βίντα, Μουκουντί, Χατσιζαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (63′ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ, Πινέδα (72′ Ελίασον), Αραούχο (80′ Φαν Βέερτ), Γκαρσία (80′ Τσούμπερ).