Κανένα πρόβλημα για το «τριφύλλι» στο πρώτο παιχνίδι του στη φετινή Super League.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Βόλο στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας των «πρασίνων» στο φετινό πρωτάθλημα και μπήκαν με το… δεξί, επικρατώντας με 3-0.

Ο Άνταμ Τσέριν άνοιξε το σκορ στο 11’, με τον Φώτη Ιωαννίδη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 37’.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς στο 74’.

Η εξέλιξη του αγώνα:

12’ Σέντρα του Παλάσιος, ο Κρούζλιακ απομακρύνει πάνω στον πεσμένο Ιωαννίδη και ο Τσέριν από τη μικρή περιοχή «σκάβει» την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα.

14’ Γρήγορη εναλλαγή της μπάλας με τον Βέρμπιτς να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει τακουνάκι στον Ιωαννίδη, αλλά τελευταία στιγμή κόβει ο Άλχο.

32’ Σέντρα σουτ του Μλαντένοβιτς, η μπάλα παίρνει περίεργα φάλτσα αλλά τελικά δεν καταλήγει στα δίχτυα.

33’ Τρομερό σλάλομ του Κώτσιρα, ο οποίος φτάνει στο ύψος της περιοχής και σουτάρει για να αποκρούσει με το πόδι ο Σιαμπάνης.

34’ Σέντρα-«ξυράφι» του Μλαντένοβιτς από αριστερά, «πετάγεται» μόνος στην περιοχή ο Παλάσιος αλλά δεν βρίσκει την μπάλα.

37’ Κόρνερ του Μπερνάρ, καρφωτή κεφαλιά του Ιωαννίδη, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Σιαμπάνη!

51’ Ο Αϊτόρ ελίσσεται από δεξιά, συγκλίνει και σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα εκατοστά άουτ δίπλα στο δεξιό δοκάρι.

53’ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ στην περιοχή, ο Βέρμπιτς παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι και φεύγει άουτ.

56’ Ο Διαμαντόπουλος βλέπει φάουλ σε «καθαρό» κόψιμο του Σένκεφελντ, του δίνει κίτρινη κάρτα και μετά δείχνει κόκκινη κάρτα στον «πράσινο» πάγκο.

60’ Ο Μπρινιόλι βγάζει τετ α τετ του Μωραΐτη.

74’ Σέντρα του Κώτσιρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σιαμπάνης δεν μπορεί να απομακρύνει την μπάλα και ο Βέρμπιτς με κεφαλιά πετυχαίνει το 3-0.

86’ Τεχνικό πλασέ του Αράο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει δύσκολα ο Σιαμπάνης.

90’+3’ Βαθιά μπαλιά προς τον Σπόραρ, ο Σιαμπάνης με έξοδο διώχνει προσωρινά και ο Τζούριτσιτς σουτάρει με δύναμη για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Βόλου.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ (71′ Πάλμερ-Μπράουν), Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ (46′ Αράο), Τσέριν, Μπερνάρ (82′ Τζούρισιτς), Παλάσιος (46′ Αϊτόρ), Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (58′ Σπόραρ).

Βόλος: Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (67′ Κίτσος), Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς (46′ Μπαριέντος), Ντέλετιτς, Κόμπα, Μαχαίρας (67′ Ταχάτος), Μραζ (46′ Μωραΐτης).